Türkiye’nin En Büyük Endüstriyel Dönüşüm Projesi

Türkiye’nin sanayi lokomotifi olan Kocaeli’nde, enerji sektörünün önemli yatırımları toplandı.
Yayın Tarihi: Ara 31, 2016
FavoriteLoadingBeğen 16 mins

İzmit Körfezi’nin hemen kenarında kurulan SEKA Kâğıt Fabrikası, kısa sürede şehirle bütünleşti. SEKA kendisi büyürken, şehri de büyüttü. Aynı zamanda binlerce ailenin geçim kapısı oldu. Yeni kalkınan Türk ekonomisinin de lokomotifi olma görevini üstlendi. İzmit’te 1936’da başlayan SEKA’nın hikâyesi 1980 yılında zirveye ulaştı. Artık SEKA; İzmit’in yanı sıra diğer illerdeki müesseseleriyle beraber Türkiye’nin gözbebeği olmuş bir başarı öyküsüydü. Kurulduğunda yıllık 10 bin tonluk üretim kapasitesine sahip fabrikanın 1980 yılında üretimi yıllık 617 bin tona ulaşmıştı. Yola çok hızlı çıkmış, çok hızlı büyümüştü ama gelişen teknolojiye ayak uyduramayarak, zamana yenik düştü. Teknolojisi eskidi. Kâğıt pazarındaki rekabetin kızışmasıyla birlikte yaşlı SEKA kan kaybetmeye başladı. Bir zamanların parlayan yıldızı, artık kendisini bile aydınlatamıyordu. Tarihinin en büyük zararlarını ederek, ülke ekonomisini de altüst ediyordu.

SEKA Yeniden Doğuyor
SEKA’nın yeniden doğuşu için beklenen karar 2005 yılında verildi. Fabrika arazisi yalnızca ve yalnızca Kocaeli halkına armağan edildi. SEKA’da alın teri akıtan emekçiler, kendilerine Büyükşehir’in çatısı altında yer buldu. Dünyanın en büyük endüstriyel dönüşüm hamlelerinden biriyle 1 milyon 100 bin metrekarelik alan üzerine kurulan

Kağıt Müzesi

Kağıt Müzesi

SEKAPARK ile SEKA arazisinden yaşam fışkırmaya başladı. Eski SEKA Kâğıt Fabrikası, bugün bilimin, teknolojinin, öğrenmenin merkezi haline geldi. İlk olarak Kocaeli Bilim Merkezi, 7’den 70’e tüm bilim tutkunlarına kapılarını açtı. Sonra sıra Kâğıt Müzesi’ne geldi. Fabrikanın ilk açıldığı yıldan tam 80 yıl sonra bu kez kapılar Türkiye’nin hafızasına açıldı.

Avrupa’nın En Büyük Kâğıt Müzesi
SEKA’nın birinci kâğıt makinesinin bulunduğu alanda Avrupa’nın en büyük Kağıt Müzesi, kasım ayında ziyaretçileri ile buluştu. Türkiye’nin hafızası niteliğini taşıyan Kâğıt Müzesi ile Bilim Merkezi’nde Sanayi 4.0 Laboratuvarı da hizmete girdi. Kocaeli, böylece dev bir dönüşüm projesine ev sahipliği yaparken, bilişim ve teknolojide de lider olmaya hazırlanıyor… SEKAPARK projesini ve Kocaeli’nin bugün geldiği noktayı konuştuğumuz, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise kentin sadece sanayinin değil, bilişim ve teknolojinin de başkenti olacağının altını çiziyor.

“Türkiye’nin sanayi lokomotifi olan Kocaeli’nde, enerji sektörünün önemli yatırımları toplandı.”

SEKAPARK Kocaeli için ne ifade ediyor?
Sanayi kimliği ile öne çıkan Kocaeli’nin ‘Çevreci Marka Şehir’ kimliği kazanmasında SEKAPARK ilk adım hüviyeti taşıdı. Proje ile fabrika arazisi, Kocaeli halkının nefes aldığı, eşini dostunu gururla dolaştırdığı bir alan haline geldi. Burası doğaya karışma, yeşille maviyi hücrelerine kadar hissetme, huzurlu zaman geçirmenin tam yeri oldu.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu

Kocaeli’nin önemini sizden dinleyebilir miyiz?
Kocaeli, Türkiye’nin sanayi lokomotifi… Ağır sanayinin ve enerji sektörünün en önemli yatırımları kentimizde toplanmış durumda. Bu bakımdan Kocaeli, Türkiye’mizin sanayi markasıdır. Biz bu markanın yanına kültür, eğitim, bilişim ve teknoloji markasını eklemek için yoğun gayret içine girdik. Çok şükür bu konuda da hedefimize ulaştık. Bilgievleri, Akademi Lise, Akademi Üniversite’den oluşan Kılavuz Eğitim Programı’yla eğitime, Kocaeli Bilim Merkezi ve Kâğıt Müzesi ile kültür, bilişim ve teknolojiye yatırım yapıyoruz.

Bilim ve teknoloji alanında yürütülen diğer çalışmalar nelerdir?
Çocuklar bizim her şeyimiz. Onların iyi yetişmesi, bilime, teknolojiye hâkim olarak hayata adım atmaları bizim için çok önemli. Bu amaçla; bilişim konusunda Kocaeli’miz büyük bir çığır açıyor… TÜBİTAK’ın da desteğiyle SEKA alanında Bilim Merkezi’ni açtık. İzmit’te Kâğıt Fabrikası, 6 Kasım 1936’da açılmıştı. Aynı alandaki Kâğıt Müzesi de 80 yıl aradan sonra 6 Kasım 2016’da açıldı. Gebze’de Türkiye’nin silikon vadisi diye tanımlanan Bilişim Vadisi çalışmalarımız sürüyor. Kocaeli, sanayinin yanı sıra bilişim ve teknolojide de lider olmaya hazırlanıyor

Başkan olduğunuz günden bu yana Kocaeli’de ne değişti?
Kocaeli; sanayi, çevre ve turizm alanında önde gelen kentlerden biri olduğu halde, daha yapacak çok işimiz var. Göreve gelir gelmez, “Önce planlama” dedik ve çalışmalarımıza başladık. Çevre konusunda, arıtma tesislerinden ağaçlandırmaya her yıl 1 milyon ağaç dikiminden deniz uçağına kadar pek çok projeyi hayata geçirdik. Eskiden pis kokudan yanına yaklaşılamayan İzmit Körfezi’nde artık uluslararası yüzme yarışları düzenleniyor; hemşehrilerimiz körfezin kıyısında oturup çaylarını yudumluyorlar. Kıyılarımızda bulunan ücretsiz halk plajlarımızda mavi bayraklar dalgalanıyor… Bu yıl 30 Büyükşehir Belediyesi’nin projeleriyle katıldığı ‘Su ve Çevre Ödülleri’nde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Çevreye En Çok Yatırım Yapan Belediye’ ödülünü aldık.

Gebze’deki,
Türkiye’nin
bilişim vadisi
çalışmaları sürüyor.

Kocaeli’nin Türkiye ekonomisine yaptığı katkı ve büyümedeki payı nedir?
Kentimiz, Türkiye’de üretilen katma değerin yüzde 17’sini, vergi gelirlerinin de yüzde 16’sını tek başına karşılıyor. Bu rakamlar, İstanbul’dan sonra Kocaeli’mizi açık ara ikinciliğe taşımaktadır. Bu bakımdan, Kocaeli’siz bir Türkiye düşünülemez.

Gölcük depreminin ardından kent yaralarını sarabildi mi?
Göreve geldiğimizde; kentimizde 17 Ağustos Depremi’nin acısı henüz dindirilememiş, enkaz haline gelen binaların hepsi ortadan kaldırılamamış, tehlike arz eden binaların bir kısmı yıkılmamış ve yeraltı hatlarının büyük bir kısmı onarılmamış haldeydi. İlk olarak, hemşehrilerimizin psikolojisini bozan enkaz yığınlarını ortadan kaldırdık.

SEKA

SEKA

Tehlike yaratan binaların hukuki işlemlerini tamamlayarak yıkımını gerçekleştirdik. Kocaeli Su ve Kanalizasyon Genel Müdürlüğü’nün (İSU) ve İZGAZ’ın doğalgaz hatlarını elden geçirdik. İSU’nun su kaybını yüzde 70’lerden dünya standartlarına çektik. Bugün Kocaeli, depremden dersini almış, geleceğe güvenle bakan, yaralarını sarmış bir kenttir.

Olası depreme nasıl tedbirler aldınız?
KUTAS uydu takip sistemiyle kaçak yapılaşmanın önüne geçtik. Belediye olarak yeni yapılan inşaatları sıkı bir denetime aldık. Kentsel dönüşüm projeleriyle hemşehrilerimizin tehlike saçan konutlarda yaşamasını engelledik. İtfaiye ve cankurtaranın dahi giremediği dar sokakların yerine geniş, planlı caddelerden oluşan, adeta yeni şehirler kurduk. İtfaiyemize dev yatırımlar yaptık. Eğitim seviyesini yükselttik. Hatta Kocaeli itfaiyesi bugün sadece Türkiye değil, yurtdışındaki belediyelere dahi eğitim verir hale geldi. Bugün Kocaeli, olabilecek bir deprem anında çevre illerimize dahi yardım yapabilecek durumda. Deprem şehri olan Kocaeli’de Büyükşehir olarak sismoloji merkezimizi kurduk. Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı’nın bu yıl üçüncüsünü düzenliyoruz. Çin’de düzenlenen uluslararası bir yarışmada ‘Çok Geç Olmadan Depremle Yaşamaya Alışmak’ çalışmamızla 253 proje arasında ‘Kentsel Yenilik Ödülü’ne layık görüldük.

Türkiye’deki kentsel dönüşüm çalışmaları Kocaeli’ne nasıl yansıdı?
ler- Cedit kentsel dönüşüm projesiyle birlikte başlayan kentsel dönüşüm sürecimiz, bugün Türkiye’ye örnek bir seviyeye ulaştı. Kentin gelişimi, fay hatlarının üzerindeki doğu-batı aksından, kuzey-güney istikametine doğru çevrildi. Bu kapsamda yapılan Umuttepe yoluyla kuzey hattının önü açıldı. Ulaşımda Kocaeli’de raylı sistemler dönemine öncülük edecek Akçaray tramvay projemizin inşaatına başladık. 2017 yılında Akçaray ile yolculuk edeceğiz.

Çocuklar için hangi projelere imza attınız?
6’ncı sınıfa gelen çocuklarımıza çağın en önemli bilgi kaynağı ve bilişim aracı olan tablet bilgisayar hediye ediyoruz. İlköğretim birinci sınıfa başlayan her çocuğumuza satranç takımı veriyoruz. Her 23 Nisan’da dünyanın 41 ülkesinden bin çocuğu Kocaeli’mizde ağırlıyor, Türkiye’nin ilk ve tek Çocuk Fuarı’nı bir hafta süreyle kuruyoruz.

Kocaeli, Türkiye’de üretilen katma değerin yüzde 17’sini, vergi gelirlerinin de yüzde 16’sını tek başına karşılıyor.

SEKA

SEKA

Bunların dışında 12 bilgi evimiz, bilim merkezimiz, inşa ettiğimiz açık ve kapalı spor salonlarımız, kültür merkezlerimiz, TIR tiyatromuz, alanı müsait okullara inşa ettiğimiz çok amaçlı spor salonları ve basketbol sahâlârı, isteyen okullarımıza gönderdiğimiz masa tenisi setleri, çocuk parkları ve oyun alanları çocuklarımıza yönelik projelerden bazıları… Her şey, geleceğimiz olan çocuklarımız için!

Rakamlarla SEKA’nın Öyküsü
14 Ağustos 1934
İzmit Kâğıt Fabrikası’nın temeli atıldı
18 Nisan 1936
İlk kâğıt üretildi
06 Kasım 1936
Kâğıt Fabrikası’nın resmi açılışı yapıldı
10 Temmuz 1938
Klor-Alkali Fabrikası’nın temeli atıldı
31 Mayıs 1944
Saman ve paçavra selülozu fabrikaları açıldı
24 Temmuz 1944
İkinci kâğıt fabrikası işletmeye alındı
04 Eylül 1944
Çırak Okulu açıldı
21 Nisan 1954
Üçüncü kâğıt fabrikası işletmeye alındı
21 Haziran 1955
Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları(SEKA) adını aldı
21 Haziran 1956
SEKA Postası yayın hayatına başladı
04 Mayıs 1979
Afyon İşletmesi’nde deneme üretimi başladı
08 Kasım 1981
Balıkesir’de ilk kâğıt üretildi
01 Ekim 1982
M. Ali Kağıtçı İstanbul’da vefat etti
10 Ağustos 1983
Akdeniz Müessesesi’nde ilk kâğıt üretildi
28 Haziran 1984
Kastamonu Müessesesi’nde ilk sigara kâğıdı üretildi
06 Kasım 1994
SEKA Mehmet Ali Kâğıtçı Müzesi açıldı
06 Aralık 1997
SEKA, özelleştirme kapsamına alındı
10 Mart 2005
SEKA, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi
01 Haziran 2005
SEKA işçisi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde
işbaşı yaptı
19 Kasım 2006
SEKAPARK açıldı
18 Nisan 2015
Kocaeli Bilim Merkezi açıldı
06 Kasım 2016
SEKA Kâğıt Müzesi açıldı

FavoriteLoadingBeğen