“Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi yerel yönetimleri güçlendirecek” (Lokman Ertürk)

Yerel yönetimler alanındaki çalışmalarıyla örnek gösterilen Kahramankazan Belediyesi, 15 Temmuz'daki demokrasi mücadelesiyle adını tarihe yazdırdı. İlçe, Avrupa Konseyi’nden '12 Yıldız Şehri' unvanı da aldı.
Yayın Tarihi: Mar 1, 2017
FavoriteLoadingBeğen 26 mins

Ankara’ya 46 kilometre uzaklıkta, 52 bin nüfuslu bir ilçe Kahramankazan. Tarihî yapısı, kültür ve turizme katkıları, belediyenin şeffaf, katılımcı yönetim anlayışıyla Türkiye’nin en hızlı gelişen ilçeleri arasında yer alıyor. 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece sivil halkın demokrasi adına verdiği mücadelenin ardından TBMM tarafından tüm partilerin oy birliğiyle ‘Kahraman’ unvanına layık görülen ilçe, bu yönüyle adını tarihe yazdırdı.

Üstelik Kahramankazan’ın tek başarısı bu değil! Öyle ki katılımcı yönetim anlayışı ve yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Kahramankazan Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan ’12 Yıldız Şehri’ unvanını da almaya hak kazandı. İlçenin tüm bu başarılarının arkasında ise halkın yanı sıra bir isim daha var: O da Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk. 13 yıldır ilçenin belediye başkanlığını yürüten ve köklü değişimlere imza atan Ertürk ile Kahramankazan’ın demokrasi mücadelesini, gelişimini ve belediyenin yeni projelerini konuştuk.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 2004 yılından bu yana ilçenin başkanlığını yürütüyor. Başkan olduğu günden bu yana da ilçede pek çok değişikliğe imza attı. Alt ve üst yapısıyla, sosyal donatı alanlarıyla şeffaf, saydam, halkın belediyeyi yönettiği katılımcı bir yönetim anlayışıyla beraber halka her türlü imkânı sunabilmek için yola çıktıklarını belirten Ertürk hizmetlerini şöyle anlatıyor: “13 yıllık süreçte Kazan, 81 vilayetten insanların göç ettiği, hızlı göç almasına rağmen adli olayların en az olduğu, sosyal barışın maksimum seviyede temin ve tesis edildiği bir ilçe haline geldi. 12 yıl önce köy diye tabir edilen Kazan’da su sıkıntısı vardı. Arıtma tesisi bulunmuyordu. Çöpler vahşi depolama alanlarında yakılıyordu, üç toplu taşıma aracıyla Kızılay’a zor gidiliyordu. Parkı toz toprak içinde, bahçesi, eğitim ve kültür tesisleri olmayan bir Kahramankazan vardı o zaman. Şimdiyse çok farklı bir noktaya geldik. Şu an köylerine bile otobüs seferleri düzenlenen ve sosyal donatı olarak neredeyse bir eksiği kalmayan ilçe konumundayız. Kahramankazan, Ankara’nın en hızlı gelişen ilçesi. Türkiye’nin de en hızlı gelişen ilçeleri arasında üst sıralarda bulunuyor. Çoğu büyükşehir belediyelerinin yapmakta zorlandığı sosyal projeler konusunda çok iddialı çalışmalar gerçekleştirdik. 52 bin nüfusa sahibiz ancak yaptığımız hizmetler alanında nüfusu milyona yaklaşan belediyelerle yarışıyoruz.”

 

“Kahramankazanlılar, ilçedeki 4’üncü Ana Jet Üssü’nden kalkarak devletimizin önemli kurumlarını, sivil halkı bombalayan F-16’ları ve helikopterleri engellemeye çalıştı.”

LOKMAN ERTÜRK. KAHRAMANKAZAN BELEDİYE BAŞKANI.
AVRUPA KONSEYİ YEREL VE BÖLGESEL YÖNETİMLER KONGRESİ ÜYESİ.

“İnsanlar göğsünü F-16’lara siper etti”

15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Kazan halkı direnişiyle tüm Türkiye’ye örnek olmuştu. Kahramankazanlılar o gece üsten kalkarak devletin önemli kurumlarını, sivil halkı bombalayan F-16’ları ve helikopterleri engellemeye çalıştılar. “Üstlendikleri bu rol ile Türkiye Cumhuriyeti’nin darbeci hainler tarafından ele geçirilmesini, demokrasimizin yara almasını, ezanlarımızın susturulmasını engellediklerini” belirten Ertürk, o gece ve sonrasında yaşananları anlatıyor: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın televizyon ekranlarında halkı meydanlara inmeye çağırmasının ardından vakit kaybetmeden ilçemizdeki insanlarla birlikte Kazan Meydanı’nda buluşmaya başladık. Tüm demokratik kazanımlarımıza sahip çıkmak için sokaklara indik.

Yapılan çağrı doğrultusunda bazılarımız Esenboğa Havalimanı’na, bazılarımız Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne ve bazılarımız da 4’üncü Ana Jet Üssü’ne yöneldik. Ancak Ankara’yı vuran uçakların ilçemiz sınırlarındaki 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalktığını anladığımız andan itibaren insanları buraya yönlendirdik. Kısa sürede aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 10 bine yakın vatandaşımızla burada toplandık. Bunu yaparken bu bölgenin darbenin merkez üssü olduğunu bilmiyorduk. Daha sonra 4’üncü Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim’i arayarak ne olduğunu sormak istedim; ancak tüm aramalarıma karşın bir cevap alamadım. Daha sonra onun da darbeci hainlerle birlikte hareket ettiğini anladık. Kendisine insanları öldürmemeleri ve darbeyi durdurmaları yönünde telefon mesajları attım ama yine bir cevap alamadım.”

Halkın o gece bomba yüklü uçakların önüne yatmaya çalıştığına da dikkat çeken Ertürk, insanların göğüslerini F-16’lara siper ettiğini söylüyor. “Kamyonlarını, traktörlerini, iş makinelerini üssün önüne getirerek giriş çıkışların yapılmasını engellediler. Saman balyalarını ateşe vererek uçakların görüşünü engellemeye çalıştılar. Bazı çiftçilerimiz tarlalarındaki mahsullerini ateşe vererek buna katkı sağladı. Belediye ekiplerimiz ve vatandaşlarımız getirdikleri traktör ve araç lastiklerini yaktı. Üssün elektriklerini de keserek darbeci hainleri karanlığa gömdük” diye konuşan Ertürk, bu sayede üsten uçakların havalanmasına engel olduklarını anlatıyor: “Biz oraya gidene kadar üsten 25 uçak kalkarken biz gittikten sonra üç uçak kalkabildi. Havalanmasına engel olmaya çalıştığımız uçaklarda, savaş halinde kullanılan tahrip gücü oldukça yüksek bombalar vardı. Halkın bu girişimlerine darbeci hainler ağır silahlarla karşılık verdiler ve acımadan üzerimize ateş açtılar. Bu mücadele sonucu dokuz kardeşimiz şehadet mertebesine ulaşırken, 92 kardeşimiz gazi oldu. Kahramankazanlılar olarak Çanakkale ve Kuvayı Milliye ruhlarını 100 yıl sonra yeniden dirilttik. Tarihe altın harflerle yazılan bir destan yazdık. Türkiye’nin bu hain girişimi atlatmasında Kahramankazanlıların feraset ve basireti önemli bir yer tuttu. 16 Temmuz sabahı Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma başlatarak şehitlerimizin aileleri ve gazilerimizle yakından ilgileniyoruz. Öte yandan tarihe altın harflerle geçen bu şanlı ve destansı direnişimiz sonrasında ilçemiz TBMM tarafından, tüm partilerin oy birliğiyle ‘Kahraman’ unvanına layık görüldü. 7’sinden 70’ine müthiş bir direniş gösteren halkımız hak ettiği unvanı almıştır. Bu sadece Kahramankazanlıların değil, tüm ülke insanının kahramanlığıdır. Bu unvanın verilmesini, 15 Temmuz’un unutulmaması ve bundan sonraki kuşaklara Türk halkının topyekûn yazdığı bu destanın aktarılması adına önemli bir adım olarak görüyorum. Bize layık görülen bu unvanı sonsuza kadar gurur ve onurla taşıyacağız.”

Ankara’nın parlayan yıldızı

Kahramankazan geçtiğimiz aylarda bir başka önemli işe daha imza attı ve Avrupa Konseyi’nce ’12 Yıldız Şehri’ unvanına layık görüldü. Yerel Demokrasi Haftası kapsamında, Avrupa Konseyi’nin en prestijli ödülleri arasında yer alan ’12 Yıldız Şehri’ unvanına aylar önce aday olduklarını belirten Ertürk, bu sürecin nasıl geliştiğini anlatıyor: “Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın bu yılki teması ise ‘Kültürel Çeşitliliğe Sahip Toplumlarda Birlikte Yaşamak’ olarak belirlendi. Belediyemizin bu unvana layık görülmesinde yerel boyutta demokrasiyi canlandırmak, vatandaşlarla iletişimi derinleştirmek ve karar alma süreçlerinde vatandaşların katılımını artırmak amacıyla geliştirdiği projeler ve düzenlediği etkinlikler etkili oldu. Halkla birlikte yönetilen belediyecilik anlayışıyla çalışmalarını sürdüren belediyemiz böylece ’12 Yıldız Şehri’ ödülünü kazanarak Avrupa’nın yıldız kentleri arasına girmeyi başardı. Başkanlık yaptığım 13 yıl içinde 81 ilden sürekli olarak göç aldık. Son dönemde Suriyeli ve Iraklı mültecilere de ev sahipliği yapıyoruz. Bu kapsamda Kahramankazan kültürel ve etnik açıdan son derece zengin. Ancak bu farklılıklar ayrışma değil, ilçede yaşayan insanlarda ortak bir aidiyet duygusu ve ‘Kahramankazanlılık’ bilinci oluşturdu. İlçemizin demografik yapısı, ilçede var olan sosyal barış ve adli olayların yok denecek kadar az olması da ilçemize özel bir önem katıyor. Bu kültürel çeşitliliğe sahip olmaktan onur duymakla beraber, birlikte huzur ve refah içerisinde yaşamak için elimizden gelen bütün çabayı ortaya koyuyoruz. 13 yıl önce şeffaf, saydam, halkın belediyeyi yönettiği katılımcı yönetim anlayışıyla beraber halkımıza her türlü imkânı sunabilmek için yola çıkmıştık. Bu doğrultuda da ilçemizde barış içinde birlikte yaşadık. Halkın içinde, her kesime dokunan ve insanları kucaklayan yönetim anlayışımızın Avrupa Konseyi tarafından ödüllendirilmesi çok önemli.”

12 Yıldız Şehri unvanının Kahramankazan’da 13 yıl içindeki gelişim ve değişimle insanların her alanda çıtasının nasıl yükseldiğini ve Ankara’nın parlayan yıldızı olarak uluslararası arenada kendisinden nasıl söz ettirdiğini göstermesi açısından da önemli olduğuna vurgu yapan Ertürk, bu unvana layık görülmenin, yatırımlar ve gelişim konusunda Kahramankazan’a yeni fırsatlar sunacağını düşündüğünü de sözlerine ekliyor.

15 TEMMUZ DARBE GECESİ AKINCI ÜSSÜ.

İlçenin çehresi değişecek

Kahramankazan’da ilçenin siluetini daha güzel ve farklı hale getirmek için önemli kentsel dönüşüm projeleri de hayata geçiriliyor. Satıkadın Kentsel Dönüşüm Projesi de bunlardan en önemlisi. Bu projenin Kahramankazan’ın çehresini değiştireceğini söyleyen Ertürk, projenin detaylarını şöyle anlatıyor: “Bu proje, Kahramankazan’da ticaret ve yaya trafiğinin kalbi konumundaki alanı kapsıyor. Ancak buralarda eski yapılar, dar yollar ve ömrünü tamamlamış binalar bulunuyor. Yeni projeyle ilçenin çehresi değişecek. Bu alanda ilk olarak imar planı ve projelendirme işlemi yapılacak. Daha sonra hak sahiplerine yeni proje kapsamında yine ev ya da işyerlerinin bulunduğu bölgelerde daire ya da dükkânları verilecek. Bölgede modern ve lüks konutlar, ticaret merkezleri, yaşam alanları, rekreasyon alanları, park ve bahçeler yapılacak. Böylece Kahramankazan şehir merkezinin çehresi değişerek daha modern bir görünüme kavuşacak. Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, yapacağı kentsel dönüşüm projesiyle bu alanda yine örnek olacak. Bu proje, ilçemizin çehresini değiştirecek, dünyadaki emsalleri gibi modern bir görünüme kavuşturacak.”

Sadece çevre projeleriyle değil, yardım kampanyalarıyla da dikkat çekiyor Kahramankazan. Öyle ki geçtiğimiz aylarda Türk Kızılayı ile işbirliği yaparak Halep’e yardım TIR’ı gönderildi. Bu projenin, insanlık dramının yaşandığı Halep’teki Müslümanlara nasıl yardım edebiliriz fikrinden doğduğunu belirten Ertürk, kampanya kapsamında pek çok ihtiyacı karşıladıklarını anlatıyor: “Toplanan gıda, kışlık elbise, bot, ilaç ve battaniyelerden oluşan insani ihtiyaç malzemelerini oradaki kardeşlerimize gönderdik. Kahramankazanlılar olarak Halep’te insanlık dramı yaşayan kardeşlerimizin yanındayız. Tarih boyunca muhtaç, mağdur, darda kalmış, zulüm altında, savaş alanında, sıkıntı içerisinde bulunan herkesin yardımına koşan aziz bir milletin evlatlarıyız. Kahramankazanlılar olarak yeri geldiğinde bir hastaya kan vermek için kuyruğa gireriz, yeri geldiğinde de vatan için canımızı vermekten geri kalmayız. Halep’te ve çevre şehirlerinde bir örtüye muhtaç olan yavrularımıza, analarımıza, kardeşlerimize elimizden geldiği kadar yardım ediyoruz.”

 

“Kahramankazan, Ankara’nın önemli sanayi kümelenmelerinden biri olan Saray Sanayi Bölgesi’ni sınırları içinde barındırıyor.”

 

Kahramankazan Ankara’nın önemli sanayi kümelenmelerinden biri olan Saray Sanayi Bölgesi’ni sınırları içinde barındırıyor. Burada üç binin üzerinde büyüklü küçüklü işletme, fabrika ve atölye yer alıyor. TAİ ve Ankara Lojistik Üssü gibi ülke ekonomisi açısından oldukça önemli tesislerin de ilçede bulunduğuna dikkat çeken Ertürk “Ayrıca yine Türkiye’nin en büyük projesi olan ve yaklaşık yedi milyar dolarlık bir yatırımı öngören Savunma Sanayi Kümelenmesi’nin de yine ilçemiz sınırları içinde hayata geçirilmesi planlanıyor. İlçemizde faaliyet gösteren sanayi işletmelerinin binin üzerinde olan kesimi ihracata dönük olarak üretim yapıyor. İlçemizin nüfusu 52 bin olmasına karşın buradaki işletmelerde yaklaşık 90 bine yakın insan istihdam edilmektedir. Bu açıdan Kahramankazan Ankara’nın hatta Türkiye’nin en önemli sanayi alanlarından biri olarak göze çarpmaktadır” diyor.

Helenistik çağdan yapılar var

Tarihî dokusu, doğal güzellikleri ve termal kaynaklarıyla da dikkat çeken Kahramankazan, camiden türbeye, mağaradan çeşmeye pek çok tarihi yapıyı barındırıyor. İlçede Fethiye Köyü’ndeki Fethiye Camii, Saray’daki Saray Camii, Kayı Camii başta olmak üzere Osmanlı döneminde inşa edilmiş camilerin yer aldığını söyleyen Ertürk, her bir tarihi yapının turistlerin ilgisini çektiğini anlatıyor: “Kumpınar Köyü’nde bulunan vaftiz havuzu ve Mehdi Dede Mezarı ile Bitik Köyü’nde bulunan tarihî aslan heykeli, Tekke Köyü’ndeki Durhasan Bey Şah Türbesi bu tarihî dokunun önemli parçalarından. Orhaniye Köyü’nde Roma döneminden kalma Beşpınar Çesmesi, Emir Gazi Köyü’nde Dede Pınarı, Yazıbeyli Mahallesi’nde Katipoğulları ve Katipzade İbrahim Ethem çeşmeleri, Sarılar Köyü’nde 18. yüzyıldan kalma çeşme, Helenistik çağdan kalma Karalar Asarkaya Mağarası, Kral Deotorosll’nin mezarı ve gömüleri ile İkiztepeler yer alıyor. İlçeye bağlı Örencik Köyü’nde 10 milyon yıl öncesine ait kuyruksuz maymun fosili de bulunmuştur. Bu bölgede doğa tarihi kazıları devam ediyor. Fethiye Köyü’nde Roma döneminden kalma bir çeşme de bulunuyor. Yassıören Köyü Sinaptepe mevkiinde yine dev kaplumbağa fosili bulundu. Ova Çayı’nı çok güzel bir rekreasyon alanı haline getirdik. Öte yandan Türkiye’nin ilk kadın milletvekillerinden Satı Kadın’ın evini de müze haline getirdik. Bu müzemiz de yine ziyaretçilerin uğrak noktalarından biri. Ayrıca ilçemizde dünyanın en kaliteli termal suları arasında gösterilen bir termal kaynak da tespit ettik. Bu kaynağın üzerine beş yıldızlı bir termal otel ve kongre merkezi inşa ettik. Bu, 2017’de faaliyete geçecek. Ayrıca yine termal kaynaktan beslenen bir de termal hamamımız var. 15 Temmuz sonrasında kapatılan Akıncı Üssü’nün yerine inşa edilecek 15 Temmuz Müzesi ve devasa park da Ankaralıların hizmetine girecek.”

KERESTECİLER SANAYİ SİTESİ.

 

Bereketli Kazan Ovası’nda bulunan ilçede tarım ve hayvancılık önemli bir geçim kaynağı. Bölgede pek çok ürünün yetiştiğini belirten Ertürk, bunların en önemlisinin kavun olduğunu söylüyor: “Ayrıca yine arıcılık alanında da ilçemizde çalışmalar yapılmakta. Bunun yanı sıra hayvancılık alanında da ilçemizde önemli faaliyetler yürütülüyor. Özellikle hafta sonları et almaya gelen vatandaşlarımızı ağırlıyoruz. Bu kapsamda ilçemizdeki tarım ve hayvancılık konusunda çiftçi ve yetiştiricilerimize ekipman ve üretim araçları konusunda destek vermeye çalışıyoruz.”

 

“Dünyanın en kaliteli termal suları arasında gösterilen bir termal kaynak tespit ettik. Bu kaynağın üzerine beş yıldızlı bir termal otel ve kongre merkezi inşa ettik.”

 

Yeni sistemle sonuç odaklı yapıya kavuşulacak

Peki şimdilerde ilçede yaşanan en önemli sorunlar neler? Kahramankazan halkı en çok nelerden şikâyet ediyor? 13 yılda çok yol kat ettiklerini söyleyen Ertürk, köy görünümünde olan ilçeyi Ankara’nın metropol ilçelerinden biri haline getirdiklerini ve bu durumun doğal olarak bazı sorunları beraberinde getirdiğini anlatıyor: “Bu sorunlar tüm Türkiye’de yaşanıyor. Kahramankazan, istihdam alanlarının zenginliği nedeniyle göç alan bir ilçe. Bunun getirdiği en önemli sorunlar ilçe merkezindeki trafik yoğunluğu ve otopark yetersizliği olarak göze çarpıyor. Vatandaşlarımızdan gelen bildirimler de bunu gösteriyor. Ancak 2017’de ilçe merkezine kuracağımız kent meydanı projemizle bunun da önüne geçeceğiz. Kent meydanımızın altında yer alacak olan yeraltı otoparkıyla bu sorunu da gidereceğiz. Öte yandan yeni Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi sayesinde belediye yönetimleri daha çok güçlenecek. Daha müreffeh bir Türkiye için yeni Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin önemli olduğunu görüyorum. Halkımızın da bu sisteme yüksek bir oranla ‘evet’ diyeceğini düşünüyorum. Bir belediye başkanı olarak bunun göstergelerini de yerel yönetimler alanında gözlemliyorum. Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’yle, yerel yönetimlerin daha da güçleneceğini, bu sistemin hizmet noktasında daha faydalı olacağını düşünüyorum. Hantal ve ağır işleyen bürokratik yapı, daha hızlı işleyen ve sonuç odaklı bir yapıya kavuşacak.”

TERMAL OTEL.

TERMAL HAMAM

SATIKADIN MÜZESİ.

 

 

 

 

 

 

 

 

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)