SEFA SAYGILI

2017 yılı zor geçti. Dört bir yanımızda ateş ve çatışma söz konusuydu. Ancak giderek daha artmayacak, kargaşa ve ateş azalacak ümidindeyim.

2017 yılının en önemli olaylarından biri Trump’ın sorumsuz bir tarzda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı alması oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan buna gereken karşılığı verdi. Hemen başkanı olduğu İslam Ülkeleri Birliğini topladı. Tek ses olarak bu kararı reddettiler. Trump ve ABD Birleşmiş Milletlerde yapılan oylamalarda büyük hayal kırıklığına uğradılar.

Ülkemizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın etkinliği ve dünyaca saygınlığı arttı. Artık ülkemiz dünya politikalarını belirleyen ve söz sahibi olan birkaç devletten biri haline geldi. 2018 yılında bu güzel trendimizin yükseleceğini umuyorum. 2018’de dünya yeniden şekillenecek, Suriye’de taşlar yerine oturacaktır. Görünen o ki Türkiye, bu konularda da sözü geçen ülke halindedir.

Ekonomik büyüme

Büyüme 2017’nin özellikle son çeyreğinde sıçrama yaptı. Bütün olumsuz şartlara rağmen bu büyüme yüzleri güldürdü. İnşallah 2018’de de % 5’in üzerinde olacağını tahmin ediyorum. Çünkü ülkemiz çevresinde daha saygın, olmasının yanında barış ve huzur adası durumundadır. Bu haliyle yurt dışından sermaye aktarımı ve ülkemize yapılacak yatırımlar için giderek daha gözde hale gelmektedir.

PKK ve terör ile mücadele

2017’de PKK başta olmak üzere terör örgütlerine büyük darbeler indirildi. Artık sığındıkları başka ülkelerdeki inlerinde imha edilen PKK’nın ülkemizde kampı kalmadı. Üstelik mühimmatlarıyla yok edildi. Özellikle İHA’larla kıpırdanma görüldüğü yerde etkisiz hale getirildiler. Güçlendirilen ve FETÖ’nün hain elemanlarından temizlenerek fonksiyonel hale getirilen istihbaratımızla terör örgütleri daha planlama aşamasında iken yakalanmaya ve facialar önlenir hale gelmeye başlandığını görüyoruz. Meclisteki uzantılarına da müsamaha edilemeyeceğini devletimiz onlara gösterdi.

2018’de de terörle bu köklü ve ihata savaşın süreceğini söyleyebiliriz. Üstelik terör bizdeki terör örgütlerine hoşgörülü davranan Avrupa ülkelerine sıçramışken ülkemizin barış ve huzur adası olmasını temenni ediyoruz.

Sağlıkta durum

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2023 yılında uluslararası sağlık turizminde hedef 2 milyon hastayı tedavi etmektir. Bu nedenle çalışmalar sürmektedir. İşte 2018 yılında gerek daha modern özel hastaneler gerekse yeni açılacak büyük şehir hastaneleri ile bu hedefe daha da yaklaşılacaktır. Tahminlere göre bu sektör önümüzdeki yıl 9-10 milyar dolar gelir getirecektir. Ayrıca Sağlık Bakanımızın açıklamasına göre devlet 9 bin hekimi ve 27 bin ebe ve hemşireyi kadrosuna katacaktır. Ülke çapında başarılı olan ve tutulan aile hekimliği modeli yaygınlaşacak, 23 bin olan aile hekimi sayısı 35-40 bine çıkacaktır.

Bu şekilde dünyanın belki de Sosyal Güvenlik Kurumları ile verdiği en yaygın ve ucuz ağına sahip olan ülkemizin büyük başarısıdır. 2018 yılında da bu memnuniyet devam edecektir.

Kitapta ve yayında 2018

2016’da ülkemizde 620 milyon, 2017’de ise 666 milyon kitap basılmıştır. Bu % 7,4’lük sıçramayı söz konusudur. Şu anki rakamlar Türkiye’nin basılı kitap sayısında dünyanın 11. büyük sektörü olduğunu göstermektedir. Her basılan kitap düşünce ve vicdan özgürlüğüne, kültürel ve bilimsel gelişmeye bir adım daha yaklaşmak anlamına geldiğinden geleceğimiz için olumlu bir manzara oluşturmaktadır.

Sosyal dayanışma ve yardımlar

Yaşlılara ve özürlülere verilen destekler ülkemizde oldukça yaygınlaşmış ve çeşitlenmiştir. Artık yoksul ve muhtaç olanlara sahip çıkılmakta, devletimiz ‘kimsesizlerin kimsesi’ olarak muhakkak yardımlar yapılmaktadır. Bu da sosyal devlet oluşumuz anlamına gelmektedir. 2018’de de bu konuda yeni katkılar olacağını varsayabiliriz.

Bilim hayatı ve üniversiteler

Her ilde olan ve ilçelere kadar yayılan üniversiteler (sayıları 200’e ulaşmış durumdadır) ile bilim ve kültürde büyük gelişmeler olmaktadır. Yurt dışında çok sayıda öğrenci üniversite öğrenimi için ülkemizi tercih eder duruma gelmiştir. Türkiye dünyada bilimsel yayınlar, patent ve atıf almada giderek daha yükseklere çıkmaktadır. 2018’de daha iyi sonuçlar alınacağını umuyorum.

Turizmde sıçrama

Ülkemiz terörden uzaklaştıkça ülkemize gelen turist sayısı artmakta, modern tesislerimiz dolmaktadır. 2017’de turizm sektöründe gerçekleşen % 30’luk sıçrama daha da büyüyecek, 2018’de hedef olan 31 milyon turist ve 25 milyar dolar gelirin gerçekleşeceğine inanıyorum. Özellikle yılsonuna doğru tümüyle açılması planlanan İstanbul’un üçüncü hava alanı ile inen uçak sayısında artma, dolayısıyla turist kafilelerinde yükselme söz konusu olacaktır.

Fetö ile mücadele

Türkiye’nin elini ayağını bağlayan, iç barışı çökerten ve her yönden zararlar veren FETÖ’ye 2017’de büyük darbe vurulmuş, inlerine girilmiştir. Adeta bir kanser gibi yayılan bu habis oluşumun 2018’de artık büyük ölçüde mesele olmaktan çıkacağını umuyorum. FETÖ’nün yok edilmesiyle anarşi ve terör de durma noktasına gelmiş, bütün kritik devlet kurumlarında ortaya çıkan FETÖ paralel devleti kalktığı için devlet otoritesi ülkeye hâkim olmuştur. Artık iki başlılık yoktur. Kararları ABD’deki şarlatan terörist başı değil seçimle iş başına gelmiş hükumet almaktadır. FETÖ halledildikçe ülkemiz rahatlayacak, her alanda başarılara imza atacaktır. Bu yüzden en ufak müsamaha göstermeden FETÖ ile mücadelenin devam etmesi gerekmektedir, öyle de olacaktır.

İyimserliğimiz kazanç

Ülkemiz insanları iyimserdir ve bu bakış açısı bizlere huzur ve mutluluk vermektedir. Bu kadar olumsuzluk başka bir coğrafyada, hele hele gelişmiş ülkelerde yaşansaydı, o ülkenin ekonomisi, vatandaşlarının ruh hali şu anda çok vahim bir durumda olurdu. Türk insanını aslında gönülden kutlamak gerekiyor. Kriz zamanlarında devreye giren sosyal dayanışma ve akrabaların desteği insanlarımıza moral vermekte, bunalımların yıkıcı etkisini azaltmaktadır.

Özet olarak tahminim 2017 her bakımdan bir önceki yıla göre daha çok yüzlerin güldüğü yıl olacaktır. Yeter ki daha çok çalışalım, gayret edelim ve en başta da ülkemizi daha çok sevelim.

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)