“Türkiye estetik konusunda en çok tercih edilen ülke” (Op. Dr. Eser Aydoğdu)

Estetik cerrahi alanındaki yeni teknolojileri ve yöntemleri, Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu ile konuştuk. Aydoğdu, “Beklentinizi anlatabilecek doktoru bulmanız hem sonuçlar hem de mutluluğunuz için kaçınılmaz olacaktır” diyor.
Yayın Tarihi: Mar 2, 2017
FavoriteLoadingBeğen 16 mins

Televizyondaki dizilerin, programların ya da sosyal medyanın etkisiyle günümüzde artık her şey görselliğe dayalı. Böyle olunca da pek çok kişi kendisinde beğenmediği noktaları değiştirmek istemeye başladı. Daha genç görünmek, fit bir vücuda sahip olmak, fazla kilolarından kurtulmak, kırışıklıklarını yok etmek şimdilerde neredeyse her kesimden insanın gündeminde. Bebek gibi bir cilde, formda bir görünüme kavuşmak için kimi bitkilerden kür hazırlıyor, kimi de estetik cerrahların kapısını çalıyor. Üstelik sadece kadınlar değil, erkekler de bu yöntemlere başvuruyor.

Hal böyle olunca tıbbın güzelleşmek isteyenler için önerileri de her geçen gün artıyor. Estetik cerrahi alanında yeni tekniklerle kişilerin ihtiyaçlarına cevap veriliyor. Estetik operasyonların mutlaka estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eser Aydoğdu, bu alanda araştırma yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Op. Dr. Eser Aydoğdu ile son yıllarda bu alanda tercih edilen yeni teknolojileri, farklı uygulamaları ve doğru bilinen yanlışları konuştuk.

Son yıllarda pek çok farklı estetik operasyon tercih ediliyor. Bunlar arasında en sık rastlanılanların ise meme estetiği, yağ aldırma, saç ekimi ve burun estetik ameliyatları olduğu belirtiliyor. Op. Dr. Eser Aydoğdu bu ameliyatlar için kliniklerine de çok başvuru olduğuna dikkat çekiyor ve şöyle konuşuyor: “Bu operasyonları sırasıyla göz kapağı estetikleri, karın germe, jinekomasti ameliyatları talepleri takip ediyor. Özellikle kliniğimizde incelme, kilo verme ve sıkılaşma için konsey tarzında çalışmalar yapıyoruz. Diyetisyen, psikolog, pilates ve EMS eğitmeni, uzman estetisyenimizle birlikte kişiyi değerlendiriyoruz. İncelmesi ve kilo vermesi için en uygun yöntem hangisiyse onu tercih ediyoruz. Kişiye özel paketler oluşturuyoruz ve uyguluyoruz.”

 

OP. DR. ESER AYDOĞDU. ESTETİK VE PLASTİK CERRAHİ UZMANI.

“Günümüzdeki imkânlarla genç bir cilde ve yüze sahip olmak, hem fit hem de sağlıklı görünmek tabii ki mümkün.”

 

“Günümüzde her şey görselliğe dayalı” Söz konusu estetik operasyonlar olunca akla ilk gelen kadınlar oluyor. Son yıllarda kadınların en çok meme ve burun estetiği, ameliyatsız yüz estetikleri için geldiklerini belirten Aydoğdu, “Bunlar arasında botoks, dolgu, PRP, mezoterapi, vitamin enjeksiyonları, yağ enjeksiyonu, kök hücre tedavileri, çene ve yanak dolgusu, iple yüz askılama, saten yüz germe, gıdı ve boyun sarkması, dudak dolgusu, ışık dolgusu, ışık peeling, gözaltı kırışıklıkları, morluklarıyla ilgili yapılan işlemleri tercih ediyorlar” diyor. Bu operasyonların daha sık tercih edilmesinin nedeninin görsel dünya olduğunu söyleyen Aydoğdu, şunları anlatıyor: “Çünkü günümüzde her şey görselliğe dayalı hale geldi. Televizyon programları, sosyal medya, diziler, filmler, dergiler tamamen görselliğin önemli olduğunu vurguluyorlar. Günümüzdeki imkânlarla genç bir cilde ve yüze sahip olmak, fit ve sağlıklı görünmek tabii ki mümkün. Özellikle Instagram adlı sosyal medya mecrası biz estetik cerrahların popüler olduğu bir alan. Genellikle hastalarımız bizi buradan buluyor ve takip ediyorlar. Hatta hastalarım ‘Sizin paylaştıklarınızı merakla bekliyoruz, lütfen ara vermeyin’ diye görüşlerini bildiriyorlar.”

“Altı yaşında kepçe kulak estetiği tıbben uygun”

Günümüzde artık kadınlar kadar erkekler de estetik operasyonları tercih etmeye başladı. Öyle ki Aydoğdu, erkeklerde de estetik kaygının arttığına dikkat çekiyor. Estetik ameliyatlarda cinsiyet ve yaşın öneminin kalmadığını söyleyen Aydoğdu, erkeklerin estetik operasyon tercihlerini anlatıyor: “Erkekler özellikle burun estetiği ve saç ekimi başta olmak üzere yağ aldırma, jinekomasti ve göz kapağı estetikleri için kliniğimizi tercih ediyorlar. Aynı zamanda yine erkekler özellikle botoks, dolgu ve ameliyatsız yüz estetikleri gibi işlemlere de sıklıkla başvuruyorlar. Estetiğin yaşla veya herhangi bir zamanla ilgisi olmadığı için kişi farklı zamanlarda estetiğe ihtiyaç duyabilir. Çünkü günümüzde kişinin kendi bedeninde memnun olmadığı, mutsuz olduğu bir bölgeyi değiştirmesinin yaşla ilgisi kalmadı. Şöyle ki, kepçe kulak estetiğinin ilkokul başlamadan altı yaşındayken yapılması, burun estetiğinin ise 18 yaşına girdikten sonra yapılması tıbben uygun görülmektedir. Öte yandan benim açımdan en ilginci 65 yaşında bir hastama meme silikon ameliyatı, 63 yaşında bir erkek hastama da kepçe kulak ameliyatı yapmam oldu. En büyük hayalleriymiş ve ancak fırsat bulmuşlar.”

Şehir efsanelerine dikkat

Eser Aydoğdu, estetik alanındaki doğru bilinen yanlışları şöyle sıralıyor:

“Estetik ameliyatlar sadece kış mevsiminde yapılır!”

Estetik operasyonların mevsimi yoktur, her mevsim yapılabilir. Sadece yazın yapılan estetik operasyonlar sonrası dikkat edilmesi gereken, estetik yapılan bölgenin ve dikişlerin güneşten korunmasıdır.

“Meme büyütme ameliyatı olan kadınlar bebeklerini emziremez!”

Silikonun yerleştirildiği bölge süt bezleri dokusundan bağımsız olduğundan böyle bir risk yoktur. Operasyon sonrası bebek sahibi kişiler bebeğine rahatlıkla süt verebilirler.

“Liposuction zayıflamak için kullanılan bir yöntemdir!”

Liposuction zayıflamak amaçlı değil, vücut şeklini düzeltmek için kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Kişinin vücudunda yaygın bir kilo artışı ya da obezite söz konusu ise kişi öncelikle diyet ve egzersiz yaptıktan sonra veremediği yağlar için liposuction uygulanması gerekir. Fakat kişi basen bölgesindeki fazlalıklardan egzersiz ve diyete rağmen kurtulamıyorsa böyle bir durumda liposuction çok etkili bir çözüm olabilir.

“Uyuşukluğun geçmesi altı ay sürer”

Peki bir kişide estetik bir operasyona karar verme aşamasında neler yapılıyor? Kliniğinde öncelikle mutlaka destek amaçlı bir psikolog ile çalıştığını söyleyen Aydoğdu, izledikleri yolu anlatıyor: “İsteyen hastalarım için ağrı korkusu, iğne korkusu, ameliyat için sigara bırakma gibi konularda yardımcı oluyoruz. Görüşme öncesi telefonda asistanım her konuda bilgi veriyor. Benimle olan görüşmede ise ben öncelikle dinliyorum. Bizim işimizde en önemlisi dinlemek. Öncesi-sonrası fotoğrafları gösteriyorum. Ölçü-denemetasarım yapıyorum. Vücut anatomileri ve beklentileri doğrultusunda ortak bir karar alıyoruz. Gelenler arasında eskiden ünlü isimlere benzemek için çok talep alıyorduk, görüşmeye fotoğrafla geliniyordu. Ama hem estetik ameliyatların yaygınlaşması hem herkesin bu konuda daha bilinçlenmesi sebebiyle artık bir ünlüye benzemek için çok fazla başvuru yapılmıyor.”

Teknoloji geliştikçe estetik cerrahide uygulanan yöntemler de farklılaşıyor. Son dönemde özellikle yağ alma işlemlerinde teknoloji devamlı değiştiği ve geliştiği için farklı yöntemler ortaya çıktığını belirten Aydoğdu, “Laserlipoliz, ultrasonik, infrasonik, liposuction gibi çeşit çeşit yöntemler var. Tabii ki hastaya, vücut yapısına, beklentiye, yapılacak bölgeye, maliyetine göre uygun cihaz seçilebiliyor. Öte yandan hemen hemen bütün estetiklerde bir haftayı bulan bir iyileşme süreci var. Burun estetiği, saç ekimi, karın germe, meme büyütme, meme küçültme gibi ameliyatlar sonrasında ise gerçek sonucun ortaya çıkması, ödemin geçmesi, yaraların iyileşmesi, izin azalması, uyuşukluğun gitmesi için gereken süre ise altı aydır” diyor.

“Lazerle izsiz dikiş mümkün değil”

Son dönemlerde estetik alanında ameliyatlı operasyonların yanı sıra ameliyatsız yöntemler de dikkat çekiyor. Üstelik bu yöntemler çok popüler. Botoks, dolgu, PRP, karbonpeeling, yeni nesil oksijen terapileri, saten yüz germe, fokuslu ultrason, hybrid enerji ile yüz gençleştirme, mezoterapi, saç mezoterapisi, selülit, saten vücut germe, dövme silme, sivilce izlerinin tedavi edilmesi, leke tedavileri bu işlemlerden sadece birkaçı. Aydoğdu, bu yöntemler arasındaki lazerin hemen hemen her alanda uyguladıkları bir teknoloji olduğuna dikkat çekiyor: “Lazer çok uygulanan bir yöntem ama yanlış bilinen bir bilgi var. Lazerle izsiz dikiş atma diye bir işlem yoktur. Bu bilginin kaynağı nereden geliyor, belli değil. Kesinlikle dünyanın hiçbir yerinde lazerle saç ekimi, lazerle burun estetiği, lazer estetik dikiş yoktur. Lazer; epilasyon, lekeler, yüz gençleştirme, liposuction’da yağ parçalama, dövme silme, varisler ve doğumsal vasküler anomaliler için kullanılıyor.”

“Son dönemlerde en çok başvurulan estetik operasyonlar meme estetiği, yağ aldırma, saç ekimi ve burun estetik ameliyatları.”

Botoks teknolojisinin ise hemen hemen yıllardır aynı olduğuna dikkat çeken Aydoğdu, “Hiç değişmedi ve botoksun yerini hiçbir şey tutmadı. Botoks hâlâ en çok korkulan ve enteresan ki en çok yapılan uygulamalardandır. Erkeklerde ve kadınlarda neredeyse eşit oranda yapmaktayız. Dolgu teknolojisi ise sürekli değişmekte, içeriği, hyalüronik asit yoğunluğu, etki süresi her geçen gün daha iyi hale gelmektedir. Öte yandan dolgu, botoks gibi uygulamalarda süreyi uzatmak da artık mümkün. Dolgu ve botoks uygulamalarında süreyi uzatmak için önerdiğimiz işlemler oluyor. Özellikle cildi gençleştiren, kaslarda lifting sağlayıcı işlemlerle kombine etmemiz etki süresini artırıyor. Radyofrekans, kök hücre, vitamin, mezoterapi ve kremler uygulanıyor. Öncesinde bu tarz işlemler uygulanması, sonrasında önerilen kremlerin kullanılması hem sonuçların daha güzel görünmesini ve daha uzun süre kalmasını sağlıyor” diye konuşuyor.

Op. Dr. Eser Aydoğdu kimdir?

Estetik cerrahi alanında çalışan sayılı kadın cerrahlardan olan Op. Dr. Eser Aydoğdu, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Plastik Cerrahi alanında ihtisas yaparak ‘Estetik Cerrahi Uzmanı’ oldu. Aydoğdu’nun yurtiçi ve yurtdışı plastik cerrahi dergilerinde yayımlanmış onlarca makalesi var. Bu makaleler dünyadaki plastik cerrahlar tarafından referans olarak kullanıldı. Bugüne kadar binlerce kişinin estetik ve plastik cerrahi ameliyatlarını gerçekleştiren Aydoğdu, asistanlık eğitimi sonrası Amerika’da Philadelphia Üniversitesi’nde yüz ve göğüs estetiği hakkında eğitim aldı. Daha sonra New Jersey’de saç ekimi hakkında gözlemci olarak bulunan Aydoğdu, her sene düzenli olarak Monte Carlo’daki Antiaging Kongresi’ne, Stockholm, Madrid, Brüksel’de düzenlenen sempozyumlara katılmaktadır.

“Türkiye’de fiyatlar daha uygun” Tıp alanında pek çok uygulamada olduğu gibi estetik konusunda da Türkiye dünya çapında öncü ülkelerden biri. Bu alanda Türkiye’nin neredeyse en çok tercih edilen ülke olduğunu söyleyen Aydoğdu, bunun üç sebebinin olduğunu anlatıyor: “Bunlardan birincisi, gerçekten Türk estetik ve plastik cerrahları çok başarılı ve yetenekli. İkincisi estetik için ülkemize geldiklerinde turizm, gezi ve seyahat açısından oldukça fazla avantajlara sahip oluyorlar. Üçüncüsü ise diğer ülkelerle kıyasladığımızda Türkiye’deki fiyatlar daha uygun. Bu yüzden çok sık tercih ediliyor.

Ayrıca benim estetik cerrahiyi tercih edeceklere önerilerim de var. Ameliyat olacak kişiler estetik doktorlarını iyi seçmelidirler. Çünkü Türkiye’de şu anda bu konu ile ilgili yasal boşluklar mevcut. Estetik ameliyatlar, estetik ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapmalıdır. Kişilerin özellikle bunu araştırmaları çok önemli. Diğer önemli olan nokta ise estetik cerrahları ile iletişim ve enerjiyi tutturmaktır. Beklentinizi anlatabilecek doktoru bulmanız hem sonuçlar için hem de mutluluğunuz için kaçınılmaz olacaktır.”

FavoriteLoadingBeğen