Doğal detoks HACAMAT

Geçen yaz Brezilya'nın en büyük ikinci kenti olan Rio de Janeiro'da gerçekleşen Olimpiyat Oyunları’nda sporcuların sergiledikleri performanslar, kazanılan madalyalar kadar konuşulan bir şey daha vardı ki o da ‘Hacamat’. Amerikalı rekortmen yüzücü Michael Phelps’in 2012 Londra Olimpiyatları’nda nokta koyduğu kariyerine 2016 Rio Olimpiyatları ile yeniden dönmesi, onun ilgi odağı olmasını sağlamıştı. İlk yarışında nasıl bir performans sergileyeceği merakla beklenen Phelps’i vücudunda kırmızı lekelerle görenler, bu yuvarlak lekelerin sırrını çabuk çözdü. Phelps, ‘Hacamat’ ya da diğer tabiriyle bardak çekme tekniği ile yarışlara hazırlanmış, havuza girmeden önce yaptırdığı bu yöntem nedeniyle kırmızı izlerle sevenlerinin karşısına çıkmıştı. Sadece Phelps değil Amerikan olimpiyat ekibinin neredeyse hepsi, jimnastikçiler de Rio’da objektiflere sık sık bu lekelerle yakalandılar. Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı’nın da uygulamaya koyduğu 'Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp' çalışmasıyla Hacamat’a olan ilgi bir kez daha gündem konusu oldu. Biz de Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Turanşah Tümer’le Hacamat’ı konuştuk.
Yayın Tarihi: Nis 1, 2017
FavoriteLoadingBeğen 15 mins

DR. TURANŞAH TÜMER. TAMAMLAYICI TIP UZMANI.

Dr. Turanşah Tümer, ‘doğal detoks’ olarak tanımladığı Hacamat’ı şöyle anlatıyor: “Hacamat vücudun herhangi bir yerini hafifçe çizerek ve üzerine bardak ya da şişe oturtarak yapılan bir kan alma yöntemi. Geçmişte boynuzlar ve bambu kupalarla yapılan bu işlem şimdi cam bardaklarla yapılıyor.”

Yani Tıbbi Hacamat Tedavisi, vücudumuzu ve kan dolaşımını hastalık yapan ve damar tıkayan sebeplerden arındırmak amacıyla, cam kupa ve ateşle deri yüzeyinde negatif basınç oluşturup, toksik kanın kılcal damardan vakumlanması işlemi. Değişik nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atıldığını, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında biriktiğini dile getiren Tümer, bu birikintileri vücuttan dışarı atmanın en güzel yolunun Hacamat olduğunu söylüyor. Hacamat’ı bugünün tıbbi bilgileri ile anlamaya çalışırsak; vücudun detoksu, hücre yenilenmesi, organ fonksiyonlarının güçlenmesi, cildin yenilenmesi, damar tıkanıklıklarının açılması, stresin azalmasıdır.

Hacamat’ın tarihi Mısır’a dayanıyor

Hacamat, Mısır’da Ebers papirüsünde, Mezopotamya uygarlıklarında ön plana çıkmış temel bir tedavi yöntemi. İbn-i Sina ve Mısır başhekimi Ahmet El Mardani’nin Hacamat’ı yaygın olarak kullandığı söylenir. İbn-i Sina El-Kanun Fi’t-Tıbb adlı kitabında Hacamat’tan övgü ile söz etmiş. Hacamat, Osmanlı İmparatorluğu döneminde de toplumda çok yaygındı. O dönem insanının sağlıklı olmasında temiz hava, doğal beslenme ve Hacamat tedavisinin çok büyük katkıları olduğu ifade edilir.

Tarihi kimilerine göre 3 bin 500, kimilerine göre ise 5 bin yıl önceye dayanan Hacamat’la ilgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) zamanında ümmetine tavsiyede bulunmuştur.

Peygamber Efendimiz (sav); “Tedavi olduğunuz şeylerin en hayırlısı Hacamat’tır. Hacamat yapan ve yaptıran ne güzel bir iş yapmıştır. Zira kan yoğunlaşır da adamı hasta eder hatta öldürür” buyurmuştur.

Bardak çekmenin aslı Hacamat

Toplum içinde ‘bardak çekme’ olarak bilinen yöntem Hacamat’ın ilk hali olarak adlandırılabilir. Dr. Turanşah Tümer ‘bardak çekme’ ve ‘Hacamat’ arasındaki farkı şöyle anlatıyor: “Halk arasında en çok bilinen bardak çekme ile Hacamat aslında aynı şeyler değil. Bardak çekme, Hacamat’ın kansız olanıdır. Daha az fayda sağlar. Bu işin aslı Hacamat’tır. Bardak çekme sadece kupa ile yapılır ve pis kan dediğimiz kan bardak çekme yönteminde dışarı atılmaz. Asıl şifa olan kanın dışarı atılmasıdır ki bu da Hacamat ile olur.”

Hacamat’ta pis kanın yüzeysel çiziklerle dışarı atıldığını anlatan Dr. Tümer, bunun korkulacak kadar derin ve acı veren çizikler olmadığını kaydederek, “Çizikler tamamen yüzeyseldir, uygulanan kişi acı hissetmez. Tabii bu konuda uzmanlaşmış kişilere gitmek çok önemli. Bilimsel olarak çalışan kişiler bu işi en sağlıklı yapan kişilerdir” diyor.

Erdoğan Ailesi de yaptırıyor

Dr. Turanşah Tümer’e Hacamat’ı kimler yaptırıyor diye sorduğumuzda ilk aldığımız cevap “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan” oluyor. Tümer, Erdoğan Ailesi’nin Hacamat uygulattığını hatta torununa bile yaptırdığını belirtiyor.

Bunun dışında iki aylık bebekten 90 yaşına kadar çok sayıda kişinin Hacamat yaptırdığını kaydeden Tümer, “İki aylık bebekte ne gibi faydalar oluyor derseniz bebekte sükûnet sağlanıyor, kabiliyetleri artıyor, gelişim gösteriyor. Her yaş grubundan insan Hacamat yaptırıyor. Hacamat anti-aging’tir. Dinçleştirir, enerji verir, birçok hastalığın şifasıdır” diyor.

Anadolu ve Ortadoğu uygarlıkları da Mısır'ın hacamat geleneğini sürdürdü. Osmanlı'da Hacamat'ın ilk yazılı kaynakları üretildi.

Anadolu ve Ortadoğu uygarlıkları da Mısır’ın hacamat geleneğini sürdürdü. Osmanlı’da Hacamat’ın ilk yazılı kaynakları üretildi.

Anadolu ve Ortadoğu uygarlıkları da Mısır’ın hacamat geleneğini sürdürdü. Osmanlı’da Hacamat’ın ilk yazılı kaynakları üretildi.

2016 Yaz Olimpiyat Oyunları’nda sporcuların da sık sık başvurduğu bu yöntemin performans da artırdığının altını çizen Dr. Turanşah Tümer şunları söylüyor: “Hacamat, sporcularda enerjinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Kan dolaşımı hızlandığı için performans artıyor. Yaşının gereği enerjileri yükseliyor ve bu da performansa yansıyor. Bu yüzden sporcular artık Hacamat yaptırmanın önemini anladı ve bunu uygulamaya koyuyor.”

Hangi hastalıklara şifa oluyor?

*Bütün kronik hastalıklarda hastalığın seyrini iyileştirir.

*Omurilik aktivitesini artırır. Refleksleri güçlendirir.

*Toksinler ve gıda atıklarını kandan temizler.

*Bazı baş dönmesi şikâyetlerinde çok etkilidir.

*Baş ağrısı, yüz kırışıklığı, migren şikâyetlerinde tedavi edicidir.

*Kas kramplarını, kulunçları önler. *Kas ve bağ dokusuna esneklik kazandırır.

*Göz hastalıklarının tedavisinde destekleyicidir.

*Kan dolaşımını, vücudu, boğazı, omuzları ve göğsü rahatlatır.

*Tembellik ve uyuşukluğun üstesinden gelir.

*Uyku bozukluklarını düzenler.

*Stres ile başa çıkmada etkilidir.

*Anksiyete ve sinirlilik için en etkili tedavidir.

*Depresyonda mutluluk hormonu salgılatır.

*Vücuttan toksik gazları vakumlama ile uzaklaştırır.

*Cilt hastalıklarını önlemede çok etkilidir.

*Bütün organ fonksiyonlarında metabolizmayı düzenlemede tetikleyici rol oynar.

*Yüksek kolesterol, diyabet ve inme tedavisinde önleyicidir veya konforu sağlar.

*Bazı bel ağrılarının tedavisinde etkilidir.

*Karaciğer hastalıklarında hasarı önler.

*Felç ve inmelerde hem koruyucu hem de tedavi edicidir.

*Hafıza, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel faaliyetleri koruyucu ve iyileştirici etkisi vardır.

*Damar tıkanıklıklarını önler.

Hacamat yönteminin
tarihi eski Mısır’a
kadar uzanıyor. Bu sıra
dışı tedavi binlerce
yıllık papirüslerde
resmedilmiş.

Hacamat bedene sükûnet getiriyor

Bilinen yöntemler arasında insanları sakinleştiren en etkili yolun tıbbi Hacamat olduğunu belirten Dr. Turanşah Tümer, “Tıbbi Hacamat stresi, anksiyeteyi azaltıyor, vücudu rahatlatıyor. Uykuları düzenliyor.

Düzenli Hacamat tedavisi yaptıran insanlarda fevri davranışlar oldukça azalır. Bedene sükûnet gelir. Bu durum toplumsal barışa katkı sağlar hatta gereksiz adli olayları azaltır. Tarama Hacamatı tembelliğin geçmesini, uyuşukluktan kurtulup, halsizliğin düzelmesini ve vücuda zindeliğin gelmesini sağlar. Hacamat’ın en önemli etkilerinden biri de vücuttaki birikmiş toksinleri dışarı çıkarmasıdır.

Çevremizdeki her türlü kimyasallar, gıda, katkı ve koruyucu maddeleri, atılamayan ilaç birikintileri, gıdalardaki hormonlar, çevremizde ve soluduğumuz havadaki ağır metaller, yabancı proteinler, kanserojenler, allerjenler, GDO’lu ürünler, su ve hava kirliliği, mikropıhtılar, kanın akışkanlığını bozan ve kanı kalınlaştıran sebepler, kolesterol, iltihabi kalıntılar vb. bütün bu sayılanlar ancak en tehlikesiz ve en etkili yöntem olan Hacamat’la vücuttan uzaklaştırılabilir. Özetle Hacamat bir kan detoksudur.

Hacamat olmayan insanlarda kan akışkanlığı azalır, metabolizma yavaşlar. Durgunluk, hastalık yapar. Diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıklara zemin hazırlanmış olur. Kanda yoğunlaşma artarsa akışkanlık azaldığı için, yorgunluk, halsizlik, isteksizlik, sinirlilik, damar tıkanıklıkları olur. Bu da felç, inme, pıhtı atma ve kalp krizi risklerini artırır. Düzenli aralıklarla yapılan tarama Hacamatı tedavisi ile kronik hastalıklardan uzaklaşılır. Tıkanıklık ve blokajlar kaldırılarak sağlıklı kan dolaşımına geri dönmek mümkün olur. Sonuçta; anti-aging denen yaşın gerektirdiği en büyük zindeliğe kavuşulur” diyor.

Tarama Hacamatı ile ilgili de bilgi veren Tümer, şunları söylüyor: “Vücutta dört ana bölgeye üç ve yedi gün aralıklarla toplam dört seans Hacamat yapmak demektir. Hacamat olacak kişi her geldiğinde farklı bölgelere yapılan Hacamat’la dört seans sonunda tüm vücudu taranmış, temizlenmiş ve uyarılmış olur. Tüm vücudun detoksu ile hastalıklara karşı maksimum temizlik sağlanmış ve bağışıklık sistemi tam uyarılmış olur. Tarama Hacamatı ile tedavi olan kişide tedavinin etkisi güçlü, kalıcılığı uzun olur.”

 

 

“Hacamat, sporcularda enerjinin ortaya çıkmasını sağlıyor. Kan dolaşımı hızlandığı için performans artıyor.”

 

 

 

 

DAVID BECKHAM.

Hacamat Buckingham’ın da Hollywood’un da gözdesi

Tarihi çok eskilere dayanan Hacamat’ı birçok ünlü de tercih ediyor. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık yaptırdığı söylenen Hacamat’a Prens William-Kate Middleton başta olmak üzere, Justin Bieber, Madonna, Jennifer Aniston, David-Victoria Beckham, Jessica Simpson, Britney Spears, Lindsay Lohan ve Gwyneth Paltrow gibi yıldız isimler ilgi gösteriyor. Prens William-Kate Middleton’ın, Buckingham Sarayı’nda Hacamat doktorlarının bulunduğu, Middleton’ın çocuklarını Hacamat sayesinde sağlıklı ve kolay dünyaya getirdiği söyleniyor.

 

Hiçbir yan etkisi yok

Dr. Tümer, Hacamat’ın korkulacak bir etkisi olmadığının altını çizerek, “Hacamat tedavisi doktor kontrolünde yapılırsa her yaş grubu insan için hiçbir yan etkisi yoktur” diyor. Hacamat yaptırmayanlarda kanın yoğunlaştığını ifade eden Tümer, kanı sulandırmak için içilen ilaçların birçok yan etkisi olduğunu, bu ilaçların karaciğer ve böbreğe hasar verdiklerini de sözlerine ekliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl uygulamaya koyduğu ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp’ hakkında da bilgi veren Turanşah Tümer, “Sağlık Bakanlığı, Tamamlayıcı Tıp için eğitim onayı verdi. Yani tıp fakültesi olan üniversitelerde doktorlar Hacamat ve sülük tedavileri öncelikli olmak üzere eğitim alıyorlar. Eğitim alan doktorlar daha sonra hasta tedavisine başlıyor. İstanbul, Ankara ve Kayseri’de bu tür tedavilere başlandı. Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi’nde, Ankara’da Yıldırım Beyazıt Hastanesi ve Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde, İstanbul’da Bağcılar ve Ümraniye Kartal Eğitim Araştırma Hastaneleri’nde bu tür tedavilere başlandı” diyor.

 

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)