İLKER AYCI

İstanbul’un yeni havalimanı bize ne vaat ediyor?

İstanbul Yeni Havalimanı sivil havacılığımız için bir milat niteliğinde. Türkiye’nin mega projeleri arasında havacılık sektörüne yönelik en büyük yatırım olan bu tesis, 2023 hedeflerimize doğru atılmış adımlar arasındaki en önemli hamlelerden biri.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla hayata geçirilen bu dev tesisle birlikte hem sivil havacılık sektörümüz küresel bir boyuta geçecek hem de Türk Hava Yolları son 15 yılda yakaladığı büyüme performansını daha da ileri taşıyacak.

Markamızın yüksek dinamizmi ve enerjisi ile yeni havalimanının stratejik konumu ve kapasitesi birleştiğinde, 2023 vizyonumuzda yer alan ‘yılda 120 milyon yolcu’, ‘450 uçaklık bir filo’ ve ‘dünya havacılığında yüzde 4 pay’ gibi hedeflere ulaşmak kolaylaşacak.

Tüm fazları tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı, markamızın uçuş ağını daha da büyütmesine olanak sağlayacak. Başta iştiraklerimiz olmak üzere tüm havacılık sektörümüze önemli kazanımlar getirecek.

Türkiye’nin milli bayrak taşıyıcısı ve dünyada en çok ülkeye uçan havayolu olarak, tüm iştiraklerimizle birlikte şimdiden bu değerli yatırımdan azami fayda sağlamak için çalışmalarımızı yoğunlaştırıyor, uzun dönemli planlar yapıyoruz.

Yeni havalimanı Türkiye ekonomisine ne katacak?

İstanbul Yeni Havalimanı, bir havalimanının çok ötesinde, yatırım ve cazibe merkezi olacak. İnşa safhasında bile on binlerce kişiye iş imkânı sağlayan tesis, tüm safhaları tamamlandığında yüzbinlere iş sağlayan dev bir yatırım haline gelecek. Başlı başına bir deneyim olacak İstanbul Yeni Havalimanı, en son teknolojinin kullanıldığı, ‘akıllı’ bir tesis olarak yolcularımızın uçuş öncesi aşamalardan kolaylıkla ve keyifle geçebilecekleri şekilde tasarlanıyor. Ayrıca konaklama, alışveriş, ofisler, rezidanslar, ibadet alanları, hastane ve fuar alanları gibi çevre yapılar da bölgenin ekonomik olarak cazibesini artıracak. Ekonomik aktivitenin merkezinde olmak üzere beraberindeki tesisler ve etrafında oluşacak yaşam alanlarıyla İstanbul Yeni Havalimanı adeta bir şehir haline gelecek.

“Havacılık sektörünün

ağırlığı, aynı dünya ekonomisinde olduğu gibi

giderek Batı’dan Doğu’ya

doğru kayıyor.”

Kaç kişi istihdam edilecek?

İstanbul Yeni Havalimanı, 29 Ekim 2018 tarihinde faaliyete geçecek ilk safhasında 100 bin, 2025 yılında tüm safhaları tamamlandığında ise 225 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Yolcu kapasitesi ne olacak?

İstanbul Yeni Havalimanı’nın bu yıl içinde tamamlanacak ilk fazı ile birlikte senede 90 milyonluk bir yolcu kapasitesi faaliyete geçmiş olacak. Tüm fazlar tamamlandığında ise senede 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek hale gelecek İstanbul Yeni Havalimanı, dünyanın en büyük havalimanı olarak sivil havacılığımızın medar-ı iftiharı olacak.

Havacılık sektörüne katkısı ne olur? Nasıl bir rekabet ortamı yaratır?

Havacılık sektörü geçen yıl yaklaşık dört milyar insana hizmet verdi. Dünya nüfusunun yarısından çoğuna denk gelen bu rakamın her yıl arttığı bir sektörde, yoğun bir rekabet olması kaçınılmaz. İstanbul, eşsiz coğrafi konumuyla Asya ve Avrupa kıtaları arasında mükemmel bir aktarma noktası olma özelliğine sahip. Havacılık sektörünün ağırlığı da aynı dünya ekonomisinde olduğu gibi giderek Batı’dan Doğu’ya doğru kayıyor. Çin, Hindistan gibi yüksek nüfuslu ülkelerin havayolu ulaşımını her yıl artarak kullanmaları, havacılığın önümüzdeki dönemde Asya kıtasında dünya ortalamasının üzerinde bir büyüme yakalayacağını gösteriyor.

Türk Hava Yolları bu kapsamda neler yapıyor?

Türk Hava Yolları olarak bu büyümeden azami pay almak üzere biz de gereken planlamaları yapıyor, stratejimizi belirliyoruz. İstanbul Yeni Havalimanı, bu anlamda İstanbul’un konumundan en üst seviyede faydalanmamızı sağlayacak ve sivil havacılık sektörümüzün de katlayarak büyümesinde merkezi bir role sahip olacak. Havacılık sektörümüzün son 15 yılda yaptığı atılım göz önüne alındığında, İstanbul Yeni Havalimanı’nın şehrimizi dünya havacılığının merkezine yerleştireceğini söyleyebiliriz. Elbette, İstanbul Yeni Havalimanı ile daha yoğun bir rekabet ortamı oluşacak. Ancak bu, bizim zirvede yer alan bir havayolu olma hedefimizle de uygun bir durum. Türk Hava Yolları olarak ödüllü hizmet kalitemizi daima ileriye taşımak, ürün ve servislerimizi sürekli geliştirmek, halihazırda gerçekleştirdiğimiz konular. İstanbul Yeni Havalimanı’nda da bu hedeflerimizin üzerine koyarak fark yaratacak yeniliklerimizi şimdiden planlıyor, dünyanın zirvesine yönelik hazırlıklarımızı son hızla sürdürüyoruz.

Küresel anlamda Türkiye’ye nasıl bir güç katar?

İstanbul Yeni Havalimanı’nın sağlayacağı kapasite ve imkânlar, uzun dönem hedeflerimize ulaşmak için kullanacağımız yol haritasında önemli bir yer tutuyor. Ülke olarak 2023 vizyonumuz açısından da kritik öneme sahip olan İstanbul Yeni Havalimanı, havacılık sektörümüze yıllar boyunca değer katacak bir yatırım olarak tarihe geçecek. Türk Hava Yolları, iştiraklerimiz ve sivil havacılığımızın tüm unsurları, modern ve yüksek kapasiteli bu havalimanı ile mevcudun çok ötesinde yeni kabiliyetler ve kazanımlar elde edecek.

Tarihi şehrimiz, bir ticaret ve kültür merkezi olma rolünü İstanbul Yeni Havalimanı ile çok daha etkin biçimde yerine getirmesine olanak veren bir tesise kavuşmuş olacak. Dünyaca ünlü çokuluslu şirketlerin bölgesel yönetim merkezlerine ev sahipliği yapan ve küresel bir finans merkezi olma yolunda önemli adımlar atan İstanbul, cazibesini küresel ölçekte katlayacak.

Öte yandan, dünyada en çok turist çeken ülkelerden biri olan ülkemizin, turizm potansiyelini daha da yukarı seviyelere çıkaracak olan İstanbul Yeni Havalimanı, her yıl ağırladığımız milyonlarca yabancı ziyaretçi sayısını yükseltecek. Havalimanımızın sunduğu kapasite ile halen dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olma unvanımızı sağlamlaştıracak ve yolcularımıza yepyeni destinasyonları keşif fırsatı vereceğiz. Elbette uçuş ağımıza eklenen her yeni hat, ülkemizin turizm gelirlerinin de artması anlamına gelecek.

İstanbul’un cazibe noktası ve merkez şehir olması açısından önemi nedir?

İstanbul, ülkemizin olduğu kadar dünyanın da en önemli ticaret ve kültürel merkezlerinden birisi. Türkiye’nin 2023 vizyonuna uygun yatırımlarla, ülkemizin parlak geleceğindeki ağırlığını daha da sağlamlaştıran gözbebeğimiz İstanbul, hava taşımacılığının geleceğinde de anahtar rol oynayacak.

Çağlar boyunca üç eski kıtanın merkezinde yer alan coğrafyamız, bir geçiş ve aktarma merkezi olagelmiş. Özellikle küresel ekonomide öngörülen değişikliklere de baktığımızda, Asya-Pasifik bölgesinin yükselişiyle birlikte Doğu-Batı arasında İstanbul en önemli bağlantı noktalarından birisi olarak öne çıkıyor.

Buna Afrika kıtasının da giderek artan önemini eklediğimizde, kuzey-güney aksında da bir transfer merkezi olarak yine avantajlı bir konumda yer alıyoruz. Havayoluyla ulaşılabilir bu coğrafyalardaki ekonomik ve nüfus anlamında büyümenin sürmesi, hem erişilebilirliğin hem de gelirlerin artışını sağlayacak.

İstanbul da kıtaları bağlama anlamındaki bu eşsiz konumuyla hem küresel havacılığın ana merkezlerinden birisi olma konumunu perçinleyecek hem de ülkemizdeki küresel ekonomi ve ticarete entegre bütün sektörler bu gelişmelerden pozitif etkilenecek. Dolayısıyla Türk Hava Yolları ve havacılık sektörünün turizm, finans, bilişim, sağlık gibi diğer sektörlere katkısının artmasıyla, 2023 hedeflerimize ulaşma anlamında çok önemli bir adım atmış olacağız.

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)