“Cumhurbaşkanı’nın elini sıkarken kendimi kaybettim”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini sıkarken “Kolumu çıkaracaksın” dediği Kahramankazanlı 67 yaşındaki İhsan Bayhan, “Öyle değerli, vatanını seven birini görünce heyecanlandım” diyor.
Yayın Tarihi: Mar 1, 2017
FavoriteLoadingBeğen 5 mins

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen ekim ayında Esenboğa Havalimanı’ndan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçişinde, İskitler güzergâhında yer alan bir grup esnafın açtığı ve üzerinde “Sayın Reis-i Cumhur çay da hazır, kahve de. Geri adım atma!” yazılı pankartı görmesi üzerine konvoyu durdurdu. Araç lastiği satan bir işyerine konuk olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, işyeri sahibi ve çalışanlarıyla bir süre sohbet etti ve birlikte çay içti. O sırada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisiyle tokalaşan berber İhsan Bayhan’la olan diyaloğu gülümsetmişti. Sert bir tokalaşma sonrası Erdoğan, “Yahu dur, kolumu koparacaksın” demişti. Biz de aslen Kazanlı olan ama İskitler’de yaşayan 67 yaşındaki İhsan Amca’yı bulduk. İskitler’deki berber dükkânında konuştuğumuz İhsan Amca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la o günkü karşılaşma anını şöyle anlatıyor: “Camiden çıktım. Baktım orada bir kalabalık var. ‘Cumhurbaşkanımız geldi’ dediler. Ben de o tarafa geçtim. Uzaktan görmüş beni çağırtmış. Ben de kendisini görünce heyecanlandım. Bir cumhurbaşkanının elini sıkmak herkese nasip olmaz. Hele ki öyle değerli, vatanını seven birinin elini tutarken kendimi kaybettim. Gayri ihtiyari sallamışım. ‘Yahu dur, kolumu koparacaksın’ dedi. Başbakan da oradaydı. Kolumu tuttu hemen. 200 kişi içerisinden beni tercih etti.”

 

İHSAN BAYHAN.

 

“Vali’nin kulağına sorunlarımızı anlattım”

İhsan Amca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine bir isteğinin olup olmadığını sorduğunu söylüyor: “Benim şahsi bir isteğim yok. Ama mahallemizin sorunları var dedim. Valimizi çağırdı. ‘Bilahare gidin, hacının dertlerini dinleyin’ dedi. Ne yazık ki üç ay geçti henüz gelen olmadı. Sevgiyle sabırla bekliyoruz.” Ankara Valisi Ercan Topaca’nın kulağına mahalledeki sorunları anlatmış kısaca İhsan Amca. “Mahallemizin çevresi 15 yıldır atıl vaziyette. Geleneklerimize, göreneklerimize, kültürümüze uymayan şeyler oluyor. Bunlara bir çözüm bulunsun dedim. Çok mustaribiz bu durumdan. Kentsel dönüşümü filan unuttuk” diyor. O sırada mahalleli Yakup Korkmaz söze giriyor: “Zübeydehanım Mahallesi’nin sorunları var. Altyapı meselemiz var. Sesimizi kimseye duyuramıyoruz. Bakımsız, rantı düşük, kültürel yönden gelişmemiş. Buradan kaçıyor insanlar. Biz şahsımıza yönelik bir şey istemiyoruz. AK Parti’den de başka kimseden umudumuz yok.”

İhsan Amca hemen arkasından “Böyle şahsiyetli, iyi niyetli bir Cumhurbaşkanı’nın sözü dinlenmez mi?” diyor. İhsan Amca’ya Kazan’dan bahsedince hemen “Kahramankazan” diye düzeltiyor. “Kahramankazanlı olmaktan gurur duyarım” diyor ve şöyle devam ediyor İhsan Amca: “Eskiden köydü orası. Ben Orhaniye Köyü’ndenim. Sonradan belediyelik oldu. 13 yıl yaşadım ben orada. Kazan Kazan olalı ilk defa övünülecek bir hareket yaptı. 15 Temmuz’da devletimize sahip çıkmak için uçaklar kalmasın diye ekinlerini yaktılar. Uçakların üzerine çıkmakta başarı sağladılar. İlk defa başarılı bir şey yaptılar. Bu kahramanlık meselesini az bile buluyorum. Sağ olsunlar uçakları kaldırmadılar. Eğer o uçaklar kalksaydı perişan olurduk.”

“Farklı görüşleri saygıyla karşılamalı”

Söz konusu esnaf olunca siyaset konuşulmadan olmuyor. Hemen İhsan Amca’ya 16 Nisan’da yapılacak referandumu soruyorum. “Esnafız, bütün millet ekseriyetle ‘Evet’ diyor” yanıtını veriyor İhsan Amca. “Siz toplumda bir kutuplaşma görüyor musunuz” diye sorunca da İhsan Amca şöyle diyor: “Referandumda ufak tefek ayrılıklar olur, bunu saygıyla karşılamak lazım.”

 

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)