Nazmiye Ulusan
Genel Yayın Yönetmeni

Hoş geldin 2018. Güle güle git 2017. Güle güle demekle gidiyor mu 2017? Gülerek mi gidiyor? Her yıl artıyor mu, eksiliyor mu seneler? Senelerin sayıları çoğaldıkça yükü de ağırlaşmıyor mu şu yaşlı dünyanın?

2019’un bütün yükü 2018’in omuzlarında mı? 2017’den de kalanlar olmayacak mı 2019’a. Hatta öncesinden?

Mesela Aylan bebeğin cansız bedeninin acı ağırlığını kaldırabildik mi denizin kenarından? Ya on altı aylık Rohingyalı Muhammed geçebildi mi Naf Nehri’ni? Ne mutlu bizlere ki Kostak yuvasına döndü. Fakat Suriyeli çocuk hala dönemedi yuvasına. Gözleri bağlı Filistinli çocuğun gözlerini açabildik mi?

Bebek katilleri ellerini kollarını sallaya sallaya geçmedi mi 2017’den? Geçmedi mi yoksulluk, cehalet, zulüm 2000’lerden, 1000’lerden? Geçmeyecek mi 2018’lerden, 2019’lardan?

Böyle cümlelerin devamı genellikle yoktur. Umutlar tükenir bazen. Say ki sözün bittiği andır. Kanınız donar. Nefesiniz kesilecek gibi olur. Boğazınızda düğümlenir kelimeler. Başınız öne eğilir. Sahne kararır. Tam perde kapanacakken bir ses duyulur: “One minute!” Başlar kalkar. Aynı ses bir daha duyulur: “Dünya beşten büyüktür.”

Perde açılır, gözler açılır. 2018’in hatta 2019’un ışıklarını 2017 açık bırakır. Dünya sahnesi bir kere daha kurulmuştur. Umutlar yeniden filizlenir. Zalimleşmiş düzen içerisinde kalmaya hiç de niyeti yoktur insanların.

O ses, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı 6 günde İstanbul’da bir araya getirerek, Kudüs için tarihi kararın alınmasını sağlamış, 2017’nin en güzel fotoğraf karesini dünyanın kayıtlarına geçirmiştir.

Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan eden ABD Başkanı Donald’ın, Kudüs kararını eleştiren tasarı, BM Genel Kurulu’nda 128 ülke tarafından kabul edilir ve unutulmaz fotoğraf karelerinden biri daha tarihe geçer. Ekranda görünen oylama tablosu bütün mazlumların umudu olur.

Üstad Sezai Karakoç’un cümlesini hatırlarız. 2018’in ilk İktidar sayısının ilk sayfasına yazarız: “Tarihte her hareket, hep bir kişinin ayağa kalkmasıyla başlar.” Evet.

Amerika’nın emlakçı Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın petrol Kralı Salman bin Abdulaziz al Saud, Mısır’ın darbeci Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi, ellerinizi üzerine koyduğunuz o ışıklı küre size ne dedi biz bilmiyoruz.

Size 128 ülkenin “One minute” dediğini, sizin için geri sayımın başladığını biliyoruz.

“Müslümanların Kudüs’ünü geri alalım derken Kudüs’ün Müslümanlarını geri getirdiler.”

Şimdi aslında kim olduğumuzu, ne düşüneceğimizi, neleri dert edineceğimizi, mücadele ruhumuzu, kardeşlerimizin hakkını, hukukunu küreyi avuçlamaya kalkanlara bırakmamamız gerektiğini de eskisinden daha iyi biliyoruz.

Her yıl geriye doğru sayarak yeni yıla girmemiz tesadüf mü acaba? “Geçti mi geçen günler” diye soruyordu ya Refik Durbaş. Sahi geçti mi? Yoksa yepyeni günler mi geliyor? Tertemiz günler, iyilikten, güzellikten ibaret kahraman günler!

FavoriteLoadingBeğen
Genel Yayın Yönetmeni

Leave a Reply

  • (not be published)