MEHMET BÜYÜKEKŞİ. TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) BAŞKANI

15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından geçen bir yılda, ihracatta yakalanan artış en yüksek orana ulaştı. İhracat temmuzda yüzde 31,2 artarak, darbeden medet umanlara cevap verdi. Darbenin hemen ardından bir yıllık hedef açıklayan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şimdi bu hedefin tutmasının mutluluğunu yaşıyor. Büyükekşi ihracatta nelerin başarıldığını detaylarıyla anlattı.

İhracatta atılım yılı ilan edilen 2017’de dünya ekonomisindeki toparlanma ile birlikte hükumetin verdiği destek ihracatı şaha kaldırdı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Temmuz 2017 ihracatı, geçen yıl yaşanan darbe girişiminin ardından hızla toparlanarak yüzde 31,2 artış gerçekleştirdi ve 11 milyar 474 milyon dolar oldu. Böylece 15 Temmuz 2016’da yaşanan darbe girişiminin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrılar meyvesini vermiş oldu. TÜİK verilerine göre, 2011 Ağustos ayında yakalanan yüzde 31,9’luk artıştan sonra ihracat yüzde 31,2 ile son 6 yılın en iyi performansını sergiledi. İlk yedi ayda ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 artışla 88 milyar 926 milyon dolar olurken; son 12 aylık ihracat da bir önceki yıla göre yüzde 7,5 artışla 150 milyar 22 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Çarklar döndü

Darbenin birinci yılında ihracat müjdesini veren kurumun başındaki isim, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi gazetecilerin karşısına geçtiğinde bir sözünü hatırlattı: “15 Temmuz’dan sonra ne demiştik: ‘Çarklar dönüyor, üretim devam ediyor.’ Büyük bir ülkeyiz, sağlam bir ekonomiyiz. İştahlı yatırımcılarımız, kendini adamış çalışanlarımız var.”

Bu sözünün gerçek çıktığını söyleyen Büyükekşi, rakamların ilan edilmesinin ardından gazetecilere özel açıklamalar yaptı.

Büyükekşi’nin değerlendirmeleri şöyle: “Dünya ticareti yeniden canlanırken, çevre ülkelerle aramızdaki sorunlar hükumetimiz tarafından tek tek çözülürken, ihracatçılarımıza her koldan verilen teşviklere her gün bir yenisi eklenirken tabii ki bu atılım yılının hakkını vereceğiz. 2011 Ağustos haricinde bir de 2010 Mayıs ayında yüzde 33,4’lük bir artış kaydetmiştik. TİM verilerine göre kasım ayından bu yana, ihracatta artış açıklıyoruz. ‘Atılım Yılı’ ilan ettiğimiz 2017’nin başından beri istikrarlı bir artış elde etmemiz bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Hükumetimizin çok değerli destekleriyle ‘Atılım Yılı’ ilan ettiğimiz 2017 gücümüze güç katacak.

Otomotiv yine lider oldu

Yılın ilk yedi aylık döneminde ihracatı sırtlayan sektör yine otomotiv oldu. Sektör, ilk yedi ayda 193 ülkeye ihracat gerçekleştirerek yeni bir rekora da imza attı.

Otomotivi 1 milyar 483 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon; 1 milyar 190 milyon dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Temmuz ayında en fazla artış kaydeden sektörler ise ihracatını 4 katına çıkaran gemi ve yat ile 3 katına çıkaran mücevher ve 2 katına çıkaran zeytin ve zeytinyağı sektörleri oldu. Genel ihracatta, tarım ihracatı yüzde 22, sanayi ürünleri ihracatı yüzde 32 ve madencilik ürünleri ihracatı da yüzde 42 arttı.

Otomotiv sektörü bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41,1 artışla 2 milyar 434 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Ekim 2016 tarihinden bu yana üst üste 10 aydır 2 milyar doların üzerinde ihracata imza atan sektörün, Ocak-Temmuz 2017 dönemi ihracatı da yaklaşık yüzde 25 artışla 16 milyar 789 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sektörün temmuz ayındaki başarılı grafiğinde, binek otomobillerdeki yüzde 74’lük artış temel belirleyici olurken, otomotiv yan sanayii, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, otobüs – minibüs – midibüs gibi tüm ana ihracat kalemlerinde çift haneli ihracat artışı yaşandı. Temmuz ayında AB ülkelerine yönelik yüksek oranlı artışlar kaydedilirken, en büyük pazar Almanya’ya yüzde 30 ve diğer önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 101, ABD’ye yüzde 125, İtalya’ya yüzde 43, İran’a yüzde 72, Fas’a yüzde 70 ve Rusya’ya yüzde 113 ihracat artışı oldu.

Yılın ilk yarısında, otomotiv sektörünün toplam ihracatı, geçen yıla göre yüzde 22’lik artış ile 14,5 milyar seviyesine ulaşmıştı. Bu rakamın 4,7 milyar doları tedarik sanayiinin payı olmuştu. İhracattaki hızlı artış, otomotiv yan sanayiinde de işleri artırdı. Hatta işler o kadar iyi gitti ki bazı firmalar tatilleri öteledi.

Mücevherde büyük artış 

Yılın ilk üç ayına baktığımızda ise 4 milyar 73 milyon dolarlık ihracat artışının 1 milyar 470 milyon dolarlık kısmı otomotiv sektöründen, 874 milyon doları çelik sektöründen, 788 milyon doları ise kimyevi maddeler ve mamullerindeki ihracat artışından kaynaklandı. Geçtiğimiz dönemde emtia fiyatlarının gerilemesi sebebiyle çelik ve kimyevi maddeler sektörlerimizdeki ihracatımız gerileme kaydederken, bu sene tam tersine emtia fiyatlarının yükselişe geçmesiyle birlikte bu sektörlerimiz ihracat artışına en fazla destek veren sektörlerden oldu.

Geçen senenin mart ayında altın hariç kg başı ihracatımız 1,24 dolar iken, bu sene bu rakam 1,18 dolara geriledi. Ancak ortalama düşse bile kg başı ihracatını artırmayı başaran sektörlerimiz var. İlk 3 aylık döneme baktığımızda, kg başı ihracatını en fazla artıran sektörümüz savunma ve havacılık oldu. Bu sektörümüzün kg başı değeri geçen seneye göre 9 dolar artış kaydetti ve 30,7 dolar oldu. 2017 Temmuz ayı verilerine göre, 2016 Temmuz ayında 90 milyon 791 bin dolar ihracat yapan mücevher sektörü, yüzde 192,83’lük rekor artışla 265 milyon 868 bin 808 dolar ihracata imza attı. Ocak-temmuz döneminde yüzde 65,06 artış gösteren mücevher ihracatı, temmuz ayında bir önceki aya göre ise yüzde 5,15 oranında yükseldi.

En yüksek ihracat rakamları

Irak % 55.7

ABD %48.3

İngiltere % 37

Almanya % 28.2

İtalya %27.9

Manisa atağa kalktı

Manisa, geçen yıl 1,84 milyar dolar ile en fazla ihracat yapan dokuzuncu il olurken; Büyükekşi, Manisa’yla ilgili özel açıklamalarda bulundu: “Tarım sektöründe Türkiye’nin can damarından biri olan Manisa, çekirdeksiz kuru üzüm ve kiraz ihracatında ön sıralarda yer alıyor. Vestel gibi fark yaratan firmalarımızın başarıları sayesinde ise beyaz eşya ihracatında dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz. Rakamlarla ifade edecek olursak; Türkiye buzdolabı ihracatında dünyada sekizinci, Avrupa’da üçüncü; çamaşır makinesi ihracatında dünyada beşinci, Avrupa’da ikinci; bulaşık makinesi ihracatında dünyada 12’nci ve Avrupa’da dokuzuncu sırada yer alıyor. Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretim yapısı ile Türkiye’nin önde gelen ihracatçılarından biri olan Vestel, her zaman en fazla ihracat yapan ilk 10 firma arasında yer alıyor. Geçen sene Vestel’in ihracatının kg fiyatı 6,2 dolara ulaştı. Bu rakam, Türkiye ortalamasının neredeyse 5 katı. Bu başarının sırrı nerede gizli derseniz; Vestel, Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya yerel üretim gücümüzü de dahil ederek çıtayı üst seviyelere taşıyor.”

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)