Nazmiye Ulusan

Nazmiye Ulusan

21 Mayıs’tan önce Cumhurbaşkanımız iki önemli ziyarette bulundu.

Bu ziyaretlerden biri Çin’di.

Çin ve de Tanrı Dağları. Tanrı Dağları ve İpek Yolu.

Yani doğunun zenginliğini batıya taşıyan, medeniyet yolu.

Batılıların İpek Yolu’nu sadece ticari işlev gibi göstermeye çalışmaları, İpek Yolu’nun tarihe şekil veren en önemli güzergâh olduğunu değiştirmez. Derin izler bırakan yolun, ekonomiyle sıkıştırılamayacak kadar derin ilişkiler kurduğunu da değiştirmez.

Pek tabii herkes İpek Yolu’nu farklı yorumlayabilir. Çin de İpek Yolu’nu yeniden yorumlatabilir. Hatta yüzlerce milyarlık anlaşmalara imza atabilir. Gelecek yıllarda yorumları artırabiliriz. Biz gelelim bu yıla. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayında Çin’e yaptığı ziyarete.

Çin ziyaretinde heyetler arasında ‘Suçluların Karşılıklı İadesi Anlaşması’, ‘Uluslararası Karayolları Üzerinde Taşımacılık Anlaşması’ ve ‘Çin Halk Cumhuriyeti ile Karşılıklı Kültür Merkezlerinin Kurulmasına İlişkin Anlaşma’ imzalandı. Erdoğan ve Putin, Çin’de buluştu. Şi, Erdoğan ve Putin’in ortasına geçip poz verdi.

İkinci ziyaretini Amerika’ya yapan Erdoğan, ziyaret öncesinde Filistin konusunda açıklamalar yaptı.

Filistin ve de Kudüs.

Kudüs, Zeytindağı ve Mescid-i Aksa.

Kudüs, Mekke, Medine, Şam, Bağdat, İstanbul…

ABD ziyaretinden önce, İstanbul’dan bütün dünyaya seslenen Erdoğan şöyle diyordu: “Biz Mescid-i Aksa dediğimiz zaman orada Harem-i Şerif olarak ifade etmeyi eksik buluyoruz. Kubbet-üs Sahra’yı da… Bunların hepsi onun içindedir. Bunun böyle bilinmesini istiyorum. Kimse kimseyi aldatmasın, bunun mücadelesini veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Kudüs üç semavi din için kutsal bir şehirdir. Kudüs hasrettir, insanlığın gözünün nurudur, yeryüzünde Arş-ı Ala’ya en yakın yerdir. Ümmetin ilk kıblesi, peygamberler şehri olan Kudüs; tüm Müslümanların harem-i izzeti ve namusudur.”

Erdoğan’ı Trump kapıda karşıladı. Beyaz Saray’da konuşan Erdoğan’ı pür dikkat dinleyen sadece Trump değildi, Tanrı Dağları’nı da Zeytindağı’nı da çok iyi bilen, tecrübe sahibi bütün dünya vardı dinleyiciler arasında.

Dünyanın vicdanı olan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye dönüşünün ardından AK Parti 3. Olağanüstü Kongresi’nde de millete seslendi:

“Allah’a can borcumuzdan, milletimize hizmet borcumuzdan başka kimseye eyvallahımız yoktur, olmayacaktır! Yarın milletimizin karşısında boynumuz bükük, mahcup durmaktansa, bugün içeride ve dışarıda alçakların karşısına dimdik dikilir, kaderimiz neyse ona rıza gösteririz.”

Bu millet de bu milletin ataları da kendisine sahip çıkan liderine hep minnettardır, hep başının üstünde yer vermiştir. “Yeri Tutan Dağ, Milleti Tutan Beğdir” dememiz bundandır.

Nazmiye Ulusan

FavoriteLoadingBeğen
Genel Yayın Yönetmeni

PREVIOUS ARTICLE

Yeni neslin lideri

NEXT ARTICLE

15 Temmuz gecesi

Leave a Reply

  • (not be published)