Gençlerden Ecdada Mektup

Milli Hafızaya Düşülen Tarihi Notlar
Yayın Tarihi: Şub 8, 2017
FavoriteLoadingBeğen 8 mins

Dünya tarihi boyunca iz bırakan medeniyetlerin, bu özelliklerini cephelerde kazandıkları savaşın ötesinde kültürel güçlerine borçlu oldukları görülü yor. İkinci Dünya Savaşı’nda ağır yenilgiye uğrayan Almanya ve Japonya’nın kültür orduları ile kısa sürede toparlanmaları ve bugün dünyanın en etkin ülkeleri arasında yer almaları buna iyi bir örnek. Aynı şekilde savaş galibiyetlerinin sürdürülebilir olması da ancak milli kültür bilinci ile mümkün. Günümüzde milli kültür üzerinde en önemli tehdit unsuru, küresel kültür. Med ya ve moda trendleri gibi çekici unsurlar ile yavaş yavaş dönüşen toplumun, kendi gelenek ve göreneklerinin ‘gericiliğine’ inandırılması ya da tarihine yabancılaşması kuşkusuz hiçbir zorlama olmadan kazanılabilecek en büyük savaş. Nitekim benliği kaybolmuş bir ülkede milli kültürün yitirilmesi, millet ve devlet kavramlarının da kaybolması anlamına geliyor. Çağımızda kültür alanında kıyasıya süren mücadelede, en önemli silah ise eğitim. Gelecek nesille re milli kültürü aktarmanın en etkin aracı, ailede ve okulda eğitim olduğu gibi çocuklara ve gençlere yönelik proje ve etkinlikler de milli birlik ve kültürün pekişmesi için büyük bir öneme sahip.

15 Temmuz şehitlerine mektup
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Gençlerden Ecdada Mektup’ yarışması da bu projeler den biri. “Güçlü yarınlar için” sloganı ile ilk olarak 2013 yılında düzenlenen yarışma bu yıl, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit düşen asker, polis ve siville re hitaben yazılmak üzere düzenleniyor. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, “Çanakkale ve Sarıkamış’ın 100. yılın da 100 Bin Mektup” sloganıyla ‘Gençlerden Ecdada Mektup’ isimli bir yarışma düzenle diklerini anımsatarak, gençlerin yarışmaya 500 bini aşan mektupla katıldığını söylüyor. Darbe teşebbüsünde gençliğin üzerine dü şen vazifeyi hakkıyla yerine getirdiğini dile getiren Kılıç, gençlerin ülkenin geleceğini hayatı pahasına müdafaa ettiğini vurgulu yor… “Uğruna ne yapsak az, ne desek eksik olacak kahramanlarımız için düzenlediğimiz bu yarışma, kelimelerden inşa edilmiş bir anıt ve gençliğimizin 15 Temmuz şehitlerine bir saygı duruşu olacaktır. Bu ruha ve bu ruhu şehitlerimizle birlikte var eden gençlere inancım tamdır.” Projenin milli ruhu pekiştirmek adına önemli bir katkı sağladığını düşünen Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Faruk Levent ise etik değerler eğitiminin önemini şöyle açıklıyor: “Etik, eğitimin temel bileşenlerinden biridir. Etik değerler eğitimi çalışmalarıyla öğrenciler, iyi bir insan olmanın niteliklerini öğrenirler ve yaşadıkları dünyaya karşı sorumlu olduklarının bilincine varırlar.

Örnek Mektuplar

Örnek Mektuplar

Özellikle gelişmekte olan ülkelerde öğrenciler evrensel ve milli değerlere sahip olmalı, hangi konularda iyileşme, hangi konularda olumsuzluğa yol açabileceği konusunda düşünme gücüne erişebilmelidir. Bunun yanında etik değerler eğitimi, birkaç güne, birkaç etkinliğe sığmayacak kadar kapsamlı bir programdır ve gerek eğitimciler gerekse de anne-babalar bu gerçeğin farkında olmalıdır. Değerleri olmayan herhangi bir toplum ve birey düşünülemeyeceği gibi, değerlerine gereği kadar önem vermeyen ülkelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesi beklenemez. Çünkü bir toplumu ayakta tutan ve geleceğe taşıyan temel unsurların başında ortak değerlerin oluşturduğu değerler sistemi gelmektedir. Bu nedenle etik değerlerin geçerli olduğu toplumsal yapının muhafaza edilmesi için bu değerlerin yaşamın her alanını kapsayacak biçimde eğitime yansıtılması büyük önem arz etmektedir.”

“Milli bilinç için en önemli araç eğitim”
“Dünyadaki bütün ülkeler, milli bilinç duygusunu vermek için eğitimi bir araç olarak kullanır” diyen Yrd. Doç. Dr. Levent, bu konuda Japon eğitim sistemini örnek gösteriyor ve Türkiye’de geçen bir anekdotu paylaşıyor: “Rahmetli Turgut Özal zamanında yaşanmış bir olay, konuyla ilgisi olması bakımından önemlidir. Japon eğitim uzmanları ülkemize gelmiş ve Türk eğitim sistemini incelemiş. Bu uzman lar, Özal’ın bürokratlarının da hazır bulunduğu bir ortamda raporlarını sunmuş ve sonuç olarak şunları söylemişler: ‘Sizin eğitim sisteminizde milli ruh yok! Özal’ın ‘Nasıl’ sorusu üzerine şunu anlatmışlar: Biz Japonya’da okula başlayacak çocuklarımıza millî ruh şok laması yaparız. Onları önce toplu halde hızlı trenlere bindirir, ardından onlara dev fabrikalarımızı, teknoloji merkezlerimizi gezdirir, ülkemizin gücünü gösteririz. Sonra da bu yavrularımızı alır Hiroşima ve Nagazagi’ye götürür, orada atom bombası atılan ve yıllardır ot dahi bitmeyen alanları gösteririz. Orada çocuklara şöyle deriz: Eğer siz çalışmaz, bilinçlenmez ve az önce gördüğünüz teknolojiye sahip olmak için çalışmaz sanız sonunuz böyle olur. Bürokratlarımızdan biri şu talihsiz kelimeleri sarf eder: Ama bizim Hiroşima’mız yok ki! Japon uzmanın bu söze verdiği karşılık oldukça düşündürücüdür: Sizin Çanakkale’niz 10 Hiroşima eder!”

Yarışmaya başvuru koşulları
Gençlerden Ecdada Mektup 15 Temmuz Şehitlerine adlı yarışmaya, 14-29 yaş arasındaki tüm gençler katılabilecek. Gençler, yarışmaya “http://genclerdenecdadamektup.gsb.gov.tr” adresi üzerinden kimlik bilgileri ile 15 Şubat’a kadar mektup yazarak başvuru yapabilecek. Yarışma, “14-17”, “18-21”, “22-29” yaş kategorilerinde düzenlenecek. Dereceye girenlerden birinciye, ultrabook, ikinciye dizüstü bilgisayar ve üçüncüye akıllı telefon verilecek. Dereceye giren gençler ayrıca Gençlik Haftası’nda Ankara’ya getirilerek temsilci gençlerin programına katılacak. Yazdıkları mektupları devlet büyüklerine verme fırsatı yakalayacak. Yarışmanın sonuçları 15 Nisan 2017 tarihinde “www.gsb.gov.tr” adresinden ilan edilecek.

FavoriteLoadingBeğen