Penceresinden gemiler geçen camiler

Osmanlı ordusunun İstanbul’a yaptığı son kuşatma harekâtının merkezi olan Haliç kıyısındaki Eyüp, Ebu Eyyûb el-Ensarî’nin kabrinin bulunması dışında, kuşatma sürerken Fatih Sultan Mehmet Han’ın ilk ikamet ettiği İstanbul semti olarak da önem kazandı. Bugünkü İstanbul, Eyüp’ten başladı.
Yayın Tarihi: Ağu 6, 2017
FavoriteLoadingBeğen 5 mins

İstanbul’da Boğaz hattı boyunca iki yakada sıralanmış camiler, ibadet edenlere eşsiz bir manzara sunuyor. Pek çoğu Mimar Sinan’ın elinden çıkan bu camilerde deniz ve ibadet iç içe geçiyor.

BEZMİÂLEM VALİDE SULTAN CAMİİ. (DOLMABAHÇE CAMİİ)

İstanbul bugün üç binin üzerinde camisiyle bütün dünyada en fazla caminin bulunduğu Müslüman şehri. Sokak başlarındaki, çarşı-pazar içlerindeki cemaat camilerinin dışında, Osmanlı sultanlarının yaptırdığı Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih gibi abide camileriyle de İslam dünyasında tartışılmaz bir yeri var. Ancak bir de Boğaz hattı boyunca sıralanmış camiler var ki, ibadetle denizi iç içe geçirir. Vitraylı camlarında, gündüzleri gün ışığının, geceleri de yakamozların ışıldadığı bu camilerin dünyada örneği yoktur.

BÜYÜK MECİDİYE CAMİİ. (ORTAKÖY CAMİİ)

Hem Haliç hem de Boğaz manzarası

Boğaz boyunca ilk göze çarpan Yeni Cami’dir. Yapıldığı dönemde Boğaz’ın dalgalarının dış duvarlarına vurduğu Yeni Cami’nin yan tarafında hünkâr kasrı vardır. Bu hünkâr kasırları sultanlar tarafından cuma selamlığına geldiklerinde kullanılırdı. Cuma selamlığı öncesinde veya sonrasında bu kasırlarda dinlenirlerdi. Caminin pencereleri hem Boğaz’ı hem de Haliç’i görür.  Aynı manzarayı cemaatinin gözlerine sunan iki cami daha var İstanbul’da. Biri Mimar Sinan’ın başyapıtı Süleymaniye. Diğeri de Kapalıçarşı ve Tahtakale’de dükkânların arasından yükselen Nuru Osmaniye.

Kıyı camilerle bezeli

Galata Köprüsü’nden Kabataş’a doğru geçerken Boğaz hattı boyunca sıralanmış camiler dikkat çeker. Mimar Sinan’ın eseri Kılıç Ali Paşa Camii bunlardan biridir. Caminin şerefesine çıkıldığında olağanüstü Boğaz manzarası eşsizdir. Fındıklı’ya doğru gidildiğinde karşımıza çıkan Molla Çelebi Camii de yine Mimar Sinan’ın eseridir. Aynı istikamette devam ederken, bu kez Ermeni mimar ailesi Balyanların yaptığı Dolmabahçe’deki Bezmiâlem Valide Sultan Camii karşılar bizleri. Dolmabahçe Sarayı’nı yaptıran Sultan Abdülmecid’in annesi Bezmiâlem Valide Sultan için yaptırılmış cami halk arasında Dolmabahçe Camii olarak anılır. Dolmabahçe’den devam ediyoruz. Yine bir Mimar Sinan eseri, Barbaros’un türbesinin hemen karşısındaki Sinanpaşa Camii, Beşiktaş’tan Üsküdar’a bakar. Geldik Ortaköy’e. Yine Balyan Ailesi’nin eseri olan Ortaköy Camii ile Boğaz manzarası İstanbul kartpostallarının vazgeçilmezidir. Caminin asıl adı Büyük Mecidiye Camii’dir 1854 yılında Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmış caminin hemen ilerisinde yine Boğaz’dan geçen gemilerin tanığı Defterdar Camii yer alır. Bebek’e doğru gidildiğinde ise Bebek Camii karşımıza çıkar. Diğer adı da Hümayunu Abat Camii’dir. Emirgan’daki Hamid-i Evvel Camii de Boğaz’ın güzel eserlerinden biridir.

SİNANPAŞA CAMİİ

Anadolu’dan İstanbul’a bakan camiler

İstanbul’un Anadolu Yakası’na geçildiğinde ise en önemli eserlerin başında Kız Kulesi’nin arkasındaki Ayazma Camii gelir. Üçüncü Mustafa’nın yaptırdığı muhteşem manzaralı eserlerden biridir. Sonrasında ise Rumi Mehmet Paşa Camii vardır. Üsküdar iskelesinin gerisinde yer alan Mihrimah Sultan Camii de yine Mimar Sinan’ın imzasını taşır. Yeni dönem camilerinden olan Kuzguncuk Camii ise hemen yanındaki Ermeni kilisesi ile komşudur. Beylerbeyi’nde I. Abdülhamid’in yaptırdığı Hamid-i Evvel Camii, Beylerbeyi Camii olarak bilinir. Vaniköy’de yine Boğaz manzaralı camilerden Vaniköy karşımıza çıkar. Anadolu Hisarı’ndaki Fatih Camii ise İstanbul’da Sakal-ı Şerif ’i muhafaza eden camilerdendir. Kanlıca’da yine Mimar Sinan’ın eseri İskender Paşa Camii, Boğaz’ı süsler.

AYAZMA CAMİİ

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)