MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ

MHP’nin iki bölümden oluşan beyannamesinin ilk bölümünde 15 Temmuz darbe girişiminin ardından halk oylamasına giden süreç ve bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin gerekçeleri ve neler getirdiği ile Cumhur İttifakı’nın hedefleri yer alıyor. Beyannamenin ikinci bölümünde ise ekonomiden sağlığa, eğitimden af konusuna kadar vaatlerde bulunuluyor.

Beyannamede, emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi, vatandaşın kredi ve kredi kartı borcunun yapılandırılması ve kader mahkûmlarına af dikkat çekiyor. Affın kapsamına ilişkin ise “Teröristler, çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç” deniyor.

YÖNETİM SİSTEMİ

Koalisyon hükumeti döneminin sona erdiğinin belirtildiği beyannamede, “Anlaşmazlık ve çekişmeler bitirilip, istikrarlı ve kriz üretmeyen bir sistem olacak. FETÖ, PKK ve IŞİD gibi terörist yapılarla daha etkili mücadele yapılacak” deniyor. Beyannamede bağımsız ve tarafsız yargı erkinin yasama ve yürütmeyi denetleyeceği belirtiliyor. Beyannamede milli birlik ve bütünleşmeyi temin edecek Doğu ve Güneydoğu Kalkındırma Programı’nın önemine de dikkat çekiliyor.

DIŞ POLİTİKA

Beyannamenin dış politika alanında AB ile ilişkiler konusunda MHP, müzakerelerin devam etmesi yönünde görüş bildiriyor. Ancak müzakerelerin devamına ilişkin MHP ‘milli menfaate zarar vermeme’ şartı koyuyor. İpek Yolu projesinde Türkiye’nin daha etkin ve aktif bir rol alacağı belirtilen beyannamede, “Türkiye’nin Avrasya’daki jeopolitik ve jeoekonomik önemi pekiştirilecek. Türkiye dışındaki soydaş ve akraba topluluklarıyla kurumsal işbirliği yapılanmalarına öncelik verilecek” ifadeleri yer alıyor.

EKONOMİ

Ekonomide esnaf ve çiftçilerin vergi ve prim yükünün hafifletileceği ifadeleri yer alan beyannamede, “Taşımacılık yapanlara vergisiz akaryakıt sağlanacak. Şoförlere yıpranma payı hakkı verilecek. Çiftçilerin kullandığı mazottaki vergiler kaldırılacak. İşsiz her aileden bir kişiye asgari ücretin yarısı kadar aile desteği yardımı verilecek” deniyor.

Beyannamede vergi, tasarruf, harcama, tarım-hayvancılık ve işgücü hayatına dair reformların yapılacağına dikkat çekiliyor. Asgari ücretten vergi alınmaması, ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinin vergi dışı bırakılması da beyannamede yer alan unsurlar arasında.

MHP, emeklilik konusunda da emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini belirtiyor ve “Emekli aylıklarındaki eşitsizliklerin giderilmesi, refah payının yükseltilmesi, askerlik süresinin prim ödemeksizin emeklilik hizmetine sayılması” gerektiğini de ekliyor. Kadınlara sigortalılık öncesi doğumları için borçlanma hakkı tanınması da MHP’nin vaatleri arasında.

Kadına şiddet konusuna da beyannamesinde yer veren MHP, kadına şiddet ve çocuk istisma rının önlenmesi için, kadına ve çocuğa karşı suçlarda cezaların ağırlaştırılması, adli yardım desteği sağlanması ve dava açmada zaman aşımının kaldırılması yönünde görüş bildiriyor.

EĞİTİM

MHP, eğitim alanında üniversiteye giriş sınavının kaldırılacağı vaadinde bulunuyor. Atanamayan öğretmenler için kademeli olarak atanma için kadro ihdas edileceği belirtilen beyannamede, “Müfredat ve sınav sistemi gibi temel konulara istikrar kazandırılacak. Ön lisans mezunlarına lisans tamamlama imkânı sağlanacak.

Okul öncesi eğitim yaşı düşürülecek. Fırsat eşitliği çerçevesinde eğitim düzeyi yükseltilecek. Öğretmenlerin ek göstergesi 3600’e çıkartılacak” deniyor.

SAĞLIK

Sağlık alanında koruyucu ve önleyici hekimliği ön planda tutan MHP, “Koruyucu sağlık ve temel hizmetler ücretsiz sunulacak. Tam gün-tam kapasite çalışma sağlanacak. Sağlık personelinin özlük haklarında iyileştirme yapılacak” vaatlerinde bulunuyor.

MHP, Alevilerin “Cemevlerine ibadethane statüsü tanınsın” talebine ilişkin ise beyannamesinde cemevlerine devlet yardımı yapılacağını belirtiliyor. Beyannamede ilgili kısımda yer alan ifadeler şöyle: “Cemevi gerçeği siyasi kaygılardan uzak, cami-cemevi karşıtlığına dönüştürülmeden kabul edilecek, cemevlerine devlet yardımı yapılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığı, Alevi İslam inancını temin edecek şekilde yeniden yapılandırılacaktır.”

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)