Demokrasi için direniş gecesi

Türkiye, FETÖ’nün hain darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gününü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkarak demokrasiye olan inanç ve bağlılığını kanıtladığı bir gün olarak hatırlıyor. Meclis Darbe Komisyonu’nun hazırladığı rapor ve medyaya yansıyan ayrıntılar, o gece saat saat neler yaşandığını gözler önüne seriyor.
Yayın Tarihi: Haz 30, 2017
FavoriteLoadingBeğen 15 mins

Türkiye 15 Temmuz 2016’da, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu bazı generallerin ve askeri personelin içinde olduğu darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. İhanet girişimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlı tutumu, halkın sokağa çıkması ve TSK içindeki çoğunluğun destek vermemesi üzerine akamete uğradı. Bu cunta girişiminin bilançosu ise çok ağır oldu. Türkiye’nin en uzun 48 saatinde 248 kişi şehit oldu, 2196 vatandaş ise yaralandı. Peki o gece Türkiye neler yaşadı? Sorunun yanıtı, darbecilerin halka silah doğrulttuğu her cadde ve sokakta ayrı bir destansı öyküyü de içinde barındırıyor. Ayrıntılara bakıldığında ise tüm Türkiye’nin bu terör eylemine karşı sağlam duruşu ortaya çıkıyor.

20:09 – Ankara

Saat 14:45’te Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir binbaşının MİT’e gelerek, gece saat 03:00’te MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a yönelik bir eylemi ihbar etmesi üzerine başlatılan ve Genelkurmay nezdinde yapılan toplantılar neticesinde alınan tedbirlerden sonra paniğe kapılan FETÖ mensubu darbeci ‘Yurtta Sulh Konseyi’ üyeleri daha önce 16 Temmuz saat 03:00 olarak belirlenen darbeye teşebbüs saatini öne çekerek, saat 20:30 olarak yeniden belirledi.

20:23 – Ankara

Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda toplanan 33 Özel Kuvvetler Görevlisi, Genelkurmay Karargâhı’na doğru bir otobüsle yola çıktı.

20:25 – Ankara

Genelkurmay Başkanı’nın açık emrine aykırı olarak, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezi’ndeki darbeci askerler Tuğgeneral Kemal Mutlum’un talimatıyla ilgili yerlere, bütün uçakların uçuşlarının serbest olduğunu duyurdu.

20:46 – Ankara

Darbenin gece saat 03:00’te başlayacak olması nedeniyle karargâhtan erken ayrılan Genelkurmay Stratejik Daire Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli kendi özel aracıyla Genelkurmay Karargâhı’na geri döndü.

21:00 – Ankara

Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın makam odasına girerek kendisine, “Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı, biraz sonra göreceksiniz” diyerek darbeyi tebliğ etti. Bunun üzerine söylenenlere tepki gösteren ve bu girişimi hiçbir şekilde desteklemediğini net olarak belirten Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, odanın dışında hazır bekleyen bir grup darbeci tarafından bir bezle ağzı kapatılmak, elleri kelepçelenmek suretiyle zorla alıkondu ve emir subayı Yarbay Levent Türkkan tarafından başına silah dayanması suretiyle ölümle tehdit edildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da “Sık ulan” diyerek tepki gösterdi ve “Ne yaparsanız yapın, bu girişiminizi desteklemeyeceğim” diyerek karşılık verdi.

21:03 – Ankara

Mehmet Partigöç ve bir grup darbeci subay, Yarbay Gökhan Eski’nin odasına gelerek 28. Topçu Tugay Komutanı Murat Aygün’ü telefonla arayıp harekete geçme emrini verdi.

21:16 – Ankara

Darbecilerden oluşan bir grup, Genelkurmay Karargâhı’ndaki Silahlı Kuvvetler Harekât Merkezi’nin giriş çıkışını kontrol altına aldı.

21:26 – İstanbul

Darbeciler tarafından oluşturulan ‘Yurtta Sulh’ isimli WhatsApp grubunda, “E-5 ve TEM’den İstanbul dışına çıkan trafik serbest bırakılacak, İstanbul içine giren trafik engellenecek ve geri çevrilecek” emri verildi.

21:30 – Ankara

Jandarma Genel Komutanlığı Beştepe Ana Karargâh Binası, darbeye teşebbüs maksadıyla, emir-komuta zinciri dışında münferit hareket eden yaklaşık (80-85) darbeci tarafından hareket merkezleri ile nöbetçi heyetleri silah zoruyla görev başlarından uzaklaştırılarak ve kişi hürriyetleri tahdit edilerek ele geçirildi.

21:30 – İstanbul

Beylerbeyi civarında birtakım askerler araçların önünü keserek, “Darbe yaptık, kimlik soruyoruz” diyerek bazı araçları da geri göndermeye başladı.

21:45 – Ankara

Ankara semalarında uçakların alçak uçuş yapması üzerine Başbakanlık Müsteşarı konunun araştırılması talimatını verdi.

21:45 – Ankara

Jandarma Genel Komutanı’yla irtibat kesildi.

22:00 – Ankara

Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu ve bir helikopterden dışarıda bulunan halkın üzerine ateş açıldı.

22:00 – Ankara

Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı ve TRT Genel Müdürlüğü bir grup askerce ele geçirildi, aynı saatlerde İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri bir grup asker tarafından geçişe kapatıldı.

22:22 – Ankara

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, İl Jandarma Komutanı Ferdi Korkmaz’ı aradı. Ferdi Korkmaz, “Ahlatlıbel’deki jandarma tesislerine girmek üzere olduğunu, girip bilgi alıp geri döneceğini” söyledi ve içeri girince de FETÖ mensuplarınca esir alındı.

23:00-24:00 – Sakarya

Nöbetçi personelin direnme çabasına rağmen Sakarya Valiliği darbeciler tarafından işgal edildi.

23:00-24:00 – Şırnak

Çakırsöğüt Tugay Komutanı olarak görev yapan Ali Osman Gürcan’ın darbeye destek olmak üzere yaklaşık 400 komandoyu taşıyan 29 adet Unimog içinde, personelleri ile birlikte, 3 adet kirpi, 3 adet sultan araç ve 10 adet zırhlı kobra araç Cizre istikametine hareket etti.

23:00-24:00 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım, vatandaşları darbe teşebbüsünü protesto için meydanlara davet etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, CNN Türk canlı yayınına bağlanarak, halka sokağa çıkma ve darbe girişimine karşı direnme çağrısında bulunmasının ardından, yurdun tamamında halk darbe girişimine direnmek üzere meydanlara akın etti. Darbe girişimine muhalefet partileri de tepki gösterdi, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimine karşı açıklamalarda bulundu.

23:08 – Ankara

Gölbaşı’nda bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı, F-16 uçakları tarafından bombalandı, 7 havacılık dairesi personeli şehit oldu.

23:24 – Ankara

Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekât Eğitim Merkezi’nde patlama meydana geldi.

23:30 – Ankara

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bildirildi.

23:45 – Ankara

Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu ve bir helikopterden de dışarıda bulunanların üzerine ateş açıldı.

24:00-01:00 – Malatya

2. Ordu Komutanlığı İnönü Kışlası’nda kalkışmaya destek veren silahlı kuvvetler mensuplarının bulunduğu, kışlanın 2 numaralı nizamiyesinin kalkışmacılar tarafından ele geçirildiği, kışla içerisine giriş çıkışa müsaade edilmediği tespit edildi.

00:03 – Ankara

Gölbaşı’nda bulunan EGM Özel Harekât Daire Başkanlığı nizamiye girişine F-16 savaş uçağı ve silahlı helikopter ile hava saldırısı gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda 38’i özel harekât, 4’ü genel idare ve 2’si sivil olmak üzere 44 personel şehit oldu.

00:05 – Ankara

Darbe girişiminde bulunan askerler tarafından TRT spikerine ‘Yurtta Sulh Konseyi’ imzasıyla darbe bildirisi okutuldu.

00:44 – Ankara

Helikopterler tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliye bölgesine yönelik saldırılar başladı.

00:03 – Ankara

TRT’de yayımlanan korsan bildirinin ardından TÜRKSAT tarafından yayının kesilmesi üzerine, askeri kalkışmada bulunan saldırganlar, TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırdı.

01:01 – Ankara

Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğradı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bu, TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimidir” şeklinde açıklama yaptı.

01:15 – Marmarİs

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’ten Dalaman’a helikopterle hareket etti.

01:28

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, “Komuta kademesi olarak bu girişimi kesinlikle kabul etmiyoruz” açıklamasında bulundu.

01:30 – Dalaman

Cumhurbaşkanı, Dalaman’a helikopterle iniş yaptı, saat 01:43’te de İstanbul’a hareket etti. Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’a hareketi akabinde konaklanan otele darbeciler tarafından gerçekleştirilen saldırıda çatışma çıktı. 2 polis şehit olurken, 25 polis ve 1 özel güvenlik görevlisi de yaralandı.

02:00 – Ankara

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, minarelerden sela okunması çağrısında bulundu

02:30 – Ankara

MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz, “Darbe püskürtüldü” açıklamasını yaptı.

02:38 – Ankara

Genelkurmay ve Türkiye Büyük Millet Meclisi arasında toplanan vatandaşın üzerine helikopterden ağır silahlarla ateş açıldı.

02:42 – Ankara

TBMM bombalandı, bazı polis memurlarıyla Meclis görevlileri yaralandı.

02:49 – Ankara

Meclis’e yine bomba atıldı.

03:00-04:00 – Malatya

Kalkışmacılar tarafından 2. Ordu İnönü Kışlası 2 No’lu nizamiye bölgesinde tertiplenen jandarmaya ait üç zırhlı araca yoğun şekilde ateş açıldı.

03:15 – Ankara

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yeniden çatışma sesleri gelmeye başladı.

03:20 – Marmaris

Cumhurbaşkanı’nın kaldığı otele darbeciler 34 kişilik SAT ve SAS timleri ile indirme yaptı.

03:22 – Ankara

Gölbaşı’ndaki TÜRKSAT kampüsü, sivillerin tahliye edilmesinin ardından bombalandı.

03:39 – Ankara

İl Emniyet Müdürlüğü ikinci kez savaş uçağı ve helikopterler tarafından vuruldu.

03:40 – İstanbul

Cumhurbaşkanlığı ATA uçağı İstanbul Atatürk Havaalanı’na indi.

04:42 – Marmaris

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açıldı. Helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına alındı. Çıkan çatışmada 5 polis yaralandı.

06:43 – Ankara

FETÖ mensuplarınca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin yakınlarına 2 bomba atıldı.

07:00 – Ankara

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki Jandarma Genel Komutanlığı’nın bulunduğu kavşağa askeri uçaktan bomba atıldı.

08:00 – Ankara

Kazan’daki Akıncı Ana Jet Üssü’nden uçakların kalkmasını engellemek için, üssün yakıt ikmal borularının vanaları kapatıldı, elektrik, internet, telefon ve suları kesildi. Vatandaşların, polislerin ve belediye iş makinelerinin buraya yönlendirilmesi sağlandı. Bunun üzerine Ankara Kazan’daki Akıncı Üssü’nden uçakların kalkmasını engellemek isteyen vatandaşlara yaylım ateşi açıldı ve 5 kişi şehit oldu, 40 kişi de yaralandı.

08:32 – Ankara

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, götürüldüğü Akıncılar’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan alınarak, Başbakanlık’a getirildi. Bu olaydan 4 dakika sonra ise Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Özel Harekât polislerince ele geçirildi.

09:40 – Ankara

Genelkurmay Başkanlığı’ndan çıkan 200’e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu. 12:15 – Ankara Başbakan Binali Yıldırım, yanına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’ı da alarak, Çankaya Köşkü’nde basın karşısına çıktı ve darbe girişiminin başarısız olduğunu açıkladı

 

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)