Darbeye kalkışan FETÖ’cü askerler yargılanıyor

Yayın Tarihi: Haz 30, 2017
FavoriteLoadingBeğen 21 mins

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından, başta sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeleri olmak üzere darbe girişimine katılan asker ve sivil sanıkların yargılanmalarına başlandı. Darbe girişimi günü Genelkurmay Karargâhı’nda yaşananlara ilişkin sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de olduğu sanıklar, Ankara’daki ‘çatı’ davasında yargılanıyor. İstanbul’da yaşanan olaylara ilişkinse sanıklar ‘ana’ davada hâkim karşısına çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Marmaris’te kaldığı otelde suikast girişimine yönelik dava da Muğla’da görülmeye başlandı. Ankara, İstanbul ve Muğla olmak üzere toplam 23 ilde darbe girişimine yönelik 101 dava görülüyor. Bu davalara ilişkin iddianameler, FETÖ’nün genel yapısını, örgütlenme biçimini ve TSK’daki yapılanmasını gözler önüne seriyor.

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin en önemli dava Ankara’da görülüyor. 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yürütülen davada 221 kişi yargılanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mağdur- müşteki olarak yer aldığı iddianamede, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler da mağdur askerler arasında.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN BİR NUMARALI SANIĞI AKIN ÖZTÜRK VE BERABERİNDEKİ DARBECİLER HÂKİM KARŞISINA ÇIKTI.


Gülen bir numaralı sanık

Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Necip Cem İşçimen ile Cumhuriyet Savcıları Kemal Aksakal ve İstiklal Akkaya’nın hazırladığı iddianamede, Fetullah Gülen bir numaralı sanık. Sözde Yurtta Sulh Konseyi üyeleri olduğu belirtilen eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, eski Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç, eski Genelkurmay Başkanlığı Stratejik Dönüşüm Başkanı Tümgeneral Mehmet Dişli, Tuğgeneral Ali Kalyoncu ile eski Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın eski emir subayı Levent Türkkan ve eski Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü görevlisi Muhammet Uslu da sanıklar arasında yer alıyor.

Sanıklara yöneltilen suçlamalar içinde “anayasayı ihlal”, “cebir ve şiddet kullanarak TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı terör örgütü yönetmek ve üyesi olmak”, “Cumhurbaşkanı’na suikast”, “250 vatandaşı öldürme” ve “2 bin 735 vatandaşı öldürmeye teşebbüs” gibi suçlar yer alıyor. İddianamede sanıklar hakkında 2 bin 988’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Darbe toplantıları bir villada yapıldı

Darbe girişiminin kilit isimlerinden Adil Öksüz’ün 17 Mart 2016 tarihinde ABD’ye gittiği ve 21 Mart 2016’da Türkiye’ye döndüğü, bu seyahatinde darbe girişiminin gerçekleştirilmesi konusunda nihai kararın alındığı belirtiliyor. İddianameye göre, darbe hazırlık toplantıları Ankara Ümitköy’de kiralanan üç katlı bir villada yapılıyor. Villa, AK Parti’nin 7 Haziran’dan sonra yenilenen 1 Kasım seçimlerinde yeniden iktidara gelmesinden tam sekiz gün sonra, 9 Kasım 2015’te kiralanmış. Villadaki toplantıların 10 Temmuz’a kadar sürdüğü belirtiliyor.

Üst düzey askerler darbe toplantılarında

İddianamede villada yapılan darbe toplantılarına kara, hava ve deniz kuvvetlerinden rütbeli askerler ile üst düzey örgüt imamlarının katıldığı ifade ediliyor. Toplantıya katıldığı tespit edilenler arasında ise Adil Öksüz, Birol Kurubaş, Bilal Akyüz, Mustafa Barış Avıalan, Sinan Sürer, Gökhan Şahin Sönmezateş, Ömer Faruk Harmancık, Turgay Sökmen, Fırat Alakuş, Ali Osman Gürcan ve Murat Koçyiğit bulunuyor.

Cumhurbaşkanı rehin alınacaktı

İddianamede, bu toplantılarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Huber Köşkü’nden alınarak hava yolu ile İstanbul’da kısa süre bekletilip, yine hava yolu ile denize açılacak olan bir gemiye indirilerek muhafaza edilmesinin planlandığı belirtiliyor. Yine planlananlar arasında, Başbakan Binali Yıldırım’ın, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in, TEM Daire Başkanı Turgut Aslan’ın ve Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç’in Akıncılar’a götürüleceği ifade ediliyor.

MİT’e ihbar gitti

İddianamede 15 Temmuz günü Genelkurmay’da yaşananlar özetle şöyle anlatılıyor:

Eski Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan saat 13:38’de mesaiye gelerek çalışma odasında Mehmet Partigöç ve Cemil Turhan ile görüşmeler yaptı. Avıalan saat 15:50’de gece boyunca bulunacağı 4. Ana Jet Üssü’ne gitti. Bu sıralarda ise Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Genelkurmay Karargâhı’nda ‘Teröristle Mücadele Harekâtı’ toplantısındaydı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’nda görev yapan Korgeneral Metin İyidil, saat 14:25’te Genelkurmay’a gelerek Personel ve Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’le görüştü. Saat 16:00 ile 20:00 arasında, aralarında emir-komuta ilişkisi bulunmayan Doğan Öztürk, Orhan Yıkılkan, Cemil Turhan, Gökhan Eski ve Mehmet Partigöç arasında sıklıkla görüşmeler gerçekleşti. Saat 16:16’da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, YAŞ hazırlıkları kapsamında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile çalışma yapmak üzere karargâha giriş yaptı.

Bu saatlerde Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevli bir binbaşı, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarlığı’na gitti. Pilot binbaşı H.A., FETÖ üyesi askerler tarafından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın alınacağı ve kuruma bir saldırı olacağına dair ihbarda bulundu. MİT tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu ihbar ciddiye alındı. Bunun üzerine MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i telefonla arayarak konu hakkında bilgilendirdi. Bir müsteşar yardımcısı saat 17:32’de Genelkurmay Karargâhı’na giderek Yaşar Güler’e ihbarla ilgili ayrıntıları anlattı. Bunun üzerine Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı bilgilendirdi ve Hakan Fidan’ı karargâha çağırmayı teklif etti.

Hakan Fidan’ın Genelkurmay’a gelmesiyle karargâhta Hulusi Akar, Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak arasında toplantı yapıldı. Hulusi Akar, Salih Zeki Çolak’tan Kara Havacılık Komutanlığı’na gitmesini ve önlemlerini almasını istedi. Hakan Fidan’ın, kendilerine gelen ihbarın daha büyük planın bir parçası olabileceğini değerlendirmesi üzerine, Hulusi Akar saat 18:30’da Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi’ni arayarak, havada bulunan araçlarının indirilmesi emrini verdi. Bu emir saat 19:19’da tüm Kuvvet Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Harekât Merkezleri’ne bildirildi.

Saat 19:26’da Yaşar Güler’in FETÖ’cü Özel Kalem Müdürü Kurmay Yarbay Bünyamin Tuner, Mehmet Partigöç’ün odasına girerek komutanlar ve MİT Müsteşarı arasında yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdi.

Saat 20:09’da Hakan Fidan’ı karargâhta gören FETÖ’cü İlhan Talu, Cemil Turhan’a giderek Kara Kuvvetleri Komutanı Salih Zeki Çolak’ın Kara Havacılık Komutanlığı’na gittiğini ve FETÖ mensubu personelle ilgili tutuklamaların hemen başlayacağını söyledi.

Saat 20:22’de Hakan Fidan karargâhtan ayrıldı.

Bütün bu gelişmeler üzerine karargâh içerisindeki FETÖ üyeleri paniğe kapıldı. Adil Öksüz ve diğer sivil yöneticilerin bilgisi dahilinde 16 Temmuz’da saat 03:00 olarak belirlenen darbe faaliyeti erkene alındı ve 15 Temmuz’da saat 20:30 sıralarında başladı.

Darbeci asker arkasında not bıraktı

İddianameye göre ofisinde yapılan aramada eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç’e ait delil bulundu. Partigöç kendi el yazısıyla eşi ve kızlarına iki not bırakmıştı. Söz konusu notlarda, “Bu başkaldırıyı yapmasaydım da beni hayatımın sonuna kadar hapse atacaklardı” ifadeleri geçiyor.

‘Çatı’ davası geçen 22 Mayıs’ta başladı. İlk savunmayı yapan Akın Öztürk, “Bu hain darbe girişimine hiçbir katkım, hatta haberim bile yoktur. Keşke ölseydim de bu şekilde yargılanmasaydım” dedi.

 

Darbe, Akıncı Üssü’nden yönetildi

‘Çatı’ davasını darbenin yönetildiği Akıncı Üssü iddianamesi tamamlıyor. Zira iddianamede, Akıncı Üssü’nün ‘darbe girişiminin komuta merkezi olduğu’ belirtiliyor. Başta Meclis ve MİT olmak üzere kamu kurumlarını bombalayan uçaklar Akıncı Üssü’nden kalkmıştı. Firari sanık olan ve darbeyi yönettiği iddia edilen ‘sivil imam’ Adil Öksüz de o gece Akıncı Üssü’ndeydi. Adil Öksüz, Fetullah Gülen’den sonra iddianamede yer alan ilk sıradaki sanık. FETÖ’nün “TSK’daki imamı” olduğu belirtilen Kemal Batmaz da üç numaralı sanık oldu. Darbe gecesi Akıncı Üssü’nde rütbeli bir askerin Kemal Batmaz’a asker selamı verdiğine dair görüntüler dosyada yer alıyor. Kemal Batmaz’ın ABD dönüşü Adil Öksüz ile Atatürk Havalimanı’nda aynı karede yer alan görüntüleri de dosyadaki deliller arasında. Batmaz’ın savcılık sorgusunda, söz konusu görüntüler için ‘tesadüf ’ dediği belirtiliyor.

İddianamede 10’u sivil 481 sanık bulunuyor. Akın Öztürk, Ahmet Özçetin, Hakan Evrim, Ömer Faruk Harmancık ve Mehmet Dişli de iddianamenin asker sanıkları arasında. F16 jet uçaklarını kullanan darbeciler de bu iddianamenin sanıkları arasında bulunuyor.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ramazan Dinç tarafından hazırlanan 4 bin 658 sayfalık iddianamede sanıklara “anayasayı ihlal”, “Cumhurbaşkanı’na suikast”, “yasama organını ve Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “silahlı örgütü yönetmek”, “askeri komutanlıkların gaspı”, “kasten öldürme” ve “kasten öldürmeye teşebbüs” gibi suçlamalar yöneltiliyor. Sanıklar hakkında istenen ceza ise 303 kez ağırlaştırılmış müebbet.

İddianame, TBMM’nin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşak ve otoparkın, Özel Harekât Daire Başkanlığı’nın, TÜRKSAT’ın ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün bombalanması olayları ile Akıncı Üssü ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhı’ndaki darbeye teşebbüs eyleminin yönetilmesini de kapsıyor.

İddianamede, Kayseri, Diyarbakır, Adana İncirlik’ten kalkan uçaklar ile İstanbul SAT Komutanlığı’ndan gelen darbecilerin Akıncı Üssü’ndeki eylemlere katılması ve Konya MAK Timi’nin İstanbul’daki darbe karşıtı komutanları Akıncı Üssü’ne kaçırması olayları da yer alıyor.

Halisdemir’in şehit edilmesi davası

Ankara’daki en önemli davalardan biri de darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı ele geçirmek isteyen darbeci General Semih Terzi’yi vurarak darbenin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir’in şehit edilmesine yönelik. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada hepsi tutuklu 18 sanık bulunuyor. Sanıklar hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti ile TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs” ve “nitelikli kasten öldürme” suçlarından dörder kez müebbet isteniyor.

İstanbul’daki ‘ana’ dava başladı

İstanbul’daki olaylar ise ‘İstanbul Ana Dava’ adı altında inceleniyor. Sözde Yurtta Sulh Konseyi’nin İstanbul yapılanmasında olduğu belirtilen altısı general 17 kurmay albayın yer aldığı ve Fetullah Gülen’in de aralarında olduğu 24 sanık bu davada. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen dava geçen 29 Mayıs’ta Silivri’de başladı.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede, suç tarihinde 3. Kolordu Komutanı olan Korgeneral Erdal Öztürk, Tümgeneral Fethi Alpay, Tuğgeneral Eyyüp Gürler ve Tuğgeneral Özkan Aydoğdu’nun da aralarında bulunduğu 15 tutuklu bulunuyor.

İstanbul’da çok sayıda dava görülüyor

Darbe girişiminin İstanbul ayağında çok sayıda ayrı dosya var. Darbe girişimine direnilmesi çağrısına uymadığı gerekçesiyle 17’si tutuklu 29 polis, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

 

 

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nı işgal etmeye çalıştığı belirtilen dördü tutuklu 74 sanığın olduğu dava İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Aynı mahkeme, darbe girimi sırasında İstanbul Valiliği’ni işgal eden askerlere yardıma gitmeye çalışan biri tutuklu 24 askerin davasına bakıyor. Yine İstanbul Valiliği’nin işgal edilmesine ilişkin bir başka davaya da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi bakıyor. Bu davada 12’si tutuklu 90 asker sanık var. Darbe girişimine teşebbüs ettikleri iddiasıyla Hava Harp Okulu öğrencilerine yönelik, aralarında subayların da bulunduğu 72’si tutuklu 75 asker hakkında açılan dava da İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ele geçirilmesini de kapsayan birçok olay daha İstanbul’da görülen davalar arasında.

Cumhurbaşkanı’na suikast davası Muğla’da

Darbe girişiminin en önemli olaylarından biri de Marmaris’te bir otelde kalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast girişiminde bulunulması. İki polisin şehit edildiği saldırıyla ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz tarafından hazırlanan iddianamede, üçü firari 47 sanık yer alıyor.

Sanıklar hakkında, “Cumhurbaşkanı’na suikast”, “anayasayı ihlal”, “Meclis’i ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Hükumeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve iki polis memurunun şehit edilmesiyle ilgili “Kamu görevlisini görev sebebiyle öldürme” suçlarından altı kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Fetullah Gülen bir numaralı sanık. Diğer sanıklar arasında, darbe girişimi sonrası MİT Müsteşarlığı için adı geçen Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, Cumhurbaşkanı’na suikast ve helikopterlere yakıt ikmali emrini verdiği ileri sürülen Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı yeri suikast ekibine bildirdiği iddia edilen Cumhurbaşkanı Başyaveri Ali Yazıcı da bulunuyor.

İddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaldığı villayı arayan darbeci askerlerin saat 03:30 sıralarında otel bahçesine giriş yaptıkları belirtiliyor. İddianamede, otele saldırı düzenleyen Özel Kuvvetler ve MAK (Muharebe Arama Kurtarma) timlerinden oluşan 37 kişilik özel timin başarılı olamayınca iki polisi şehit edip kaçtığı bilgileri yer alıyor. Dava geçen 20 Şubat’ta Muğla’da başladı. Bu duruşmalarda otele yönelik saldırıyı yönettiği belirtilen eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, “FETÖ’cü değil, darbeciyim” demişti. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın alıkonulmasına ilişkin davada ise 18 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

 

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)