CHP CUMHURBAŞKANI ADAYI MUHARREM İNCE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 24 Haziran seçimleri için açıkladığı seçim beyannamesi “Türkiye’nin 5 temel sorunu” üzerine kurgulanıyor. Sloganını “Millet için geliyoruz” olarak belirleyen ve 230 sayfadan oluşan bildirgede ekonomi, demokrasi, eğitim, toplumsal barış ve dış politika alanlarındaki vaatler anlatılıyor.

CHP’nin beyannamesinde öne çıkan başlık Meclis’in güçleneceği yönünde. “Tek adam rejimi bitecek, kuvvetler ayrılığı sağlanacak, TBMM güçlenecek” ifadelerinin yer aldığı beyannamede şunlar yer alıyor: “Gazeteciler serbest kalacak, medya özgür olacak, halk gerçek bilgiye ulaşacak. Medya sahipleri, medyadan başka bir işle uğraşmayacak. Medya çalışanlarının tamamı, zorunlu olarak sendikalı olacak. Gazeteci, patronuna karşı da özgür olacak.” Beyannamenin hak, hukuk, adalet başlığı altında “OHAL gidecek, keyfiyet bitecek, hak, hukuk ve adalet gelecek” vaatleri yer alıyor. Yargının tarafsız ve bağımsız olacağı belirtilen beyannamede, adil kararların alınacağı ve mağduriyetlerin giderileceği ifade ediliyor. Beyannamede dikkat çeken bir diğer ayrıntı da yeni anayasanın yazılacak olması. İlgili CHP’nin seçim bildirgesinde 5 yıl içinde 135’i Doğu kuşağında olmak üzere kalkınmada öncelikli yörelere 400 orta ölçekli fabrika kurulması ve bu kamu fabrikalarında 65 bin istihdam yaratılması vaadi yer alıyor.

Milli gelirin 2023’te yıllık 1,3 trilyon dolara yükseleceği ve yılda 70 milyar dolar ek katma değer sağlanacağı vaadine yer verilen bildirgede, haftalık çalışma süresinin 40 saat olacağı, kişi başı milli gelirin ise 15 bin dolara yükseleceği, ilk etapta 4 bin kilometre yeni demiryolu inşa edileceği vurgulanıyor.

Bildirgede “Karadeniz’de fındık borsası kurulacağı, 5 yıl içinde tüm kırsala 40 bin ziraat mühendisi, teknisyeni atanacağı ve tarım teknolojileri liseleri kurulacağı, Et ve Süt Kurumları, TARİŞ gibi kurumların yeniden ayağa kaldırılacağı” ifade ediliyor.

EĞİTİM

CHP beyannamesinin eğitimin alanında verdiği vaatlerden biri atanamayan öğretmenin kalmayacağı yönünde. CHP bildirgesinde öğrencilere öğle yemeğini ücretsiz vereceğini, eğitimin parasız ve nitelikli olacağını söylüyor ve aile maaşı alan ailelere okula giden her öğrenci için yıllık 1200 TL eğitim desteği verileceği belirtiliyor.

Bildirgede şu ifadeler yer alıyor: “Çocuklara analitik düşünme ve sorgulama ile ilgili bir sistem kurulacak, sorunları çözebilecekleri bir eğitim politikası izlenecek. Bütün mahallelerde, ücretsiz kreş açılacak. Çocuk sabah evden çıkacak, okuluna gidecek. Akşam servisine binecek evine gelecek. Sabah kahvaltısı okuldan, öğle yemeği okuldan. Öğretmeni ile bir arada olacak, arkadaşı ile olacak. Aile çocuğunu akşam huzur içinde karşılayacak. Birleştirmiş sınıf uygulamasına son verilecek. Teknoloji liseleri açacağız.” kısımda şu ifadeler bulunuyor: “Uzlaşı kültürü hakim olacak, yeni anayasa yazılacak, ülkemiz demokrasiye kavuşacak. Hakim ve Savcılar kurulları ayrı ayrı olacak. Avukat hangi düzeyde ise, savcı da öyle olacak. Cumhurbaşkanı dahil, bakanların hepsi denetlenebilecek. Muhtarlıklar kurumsallaştırılacak. Muhtarın yeri olacak, bütçesi olacak, elemanı olacak. Sosyal yardımlar, muhtarlar eli aracılığı ile dağıtılacak.”

DIŞ POLİTİKA

Dış politikada komşularla 1 yıl içinde barışılacağı, AB ile krizin biteceği, ilişkilerin normalleşeceği, Suriye sorununun çözüleceği ve güvenli ortamın sağlanacağı belirtiliyor. Ayrıca, “Filistinli vatandaşlara vizenin kaldırılacağı, Mavi Marmara Antlaşması’nın iptal edileceği, Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kurulacağı” kaydediliyor.

EKONOMİ

CHP, ekonomi alanında aile sigortası projesinin uygulanacağını belirtiyor. Beyannamede “Asgari ücretin 2 bin 200 TL olacağı, 4 milyon 210 bin kişiye istihdam yaratılacağı belirtilen bildirgede ayrıca, “emekli iki maaş ikramiye alacak, vergiler azalacak, teşvikler artacak, çiftçi üretecek, esnaf satacak, memlekete bereket gelecek” sözleri yer alıyor.

Bildirgede, “Halihazırda yapılan yardımlara ek olarak, GSS primleri devlet tarafından ödenen (eski Yeşil Kart sahipleri) her haneye aylık 1000 TL aile maaşı bağlayacağız. İlk aile maaşını 2018 Eylül ayından itibaren kadınların hesabına yatıracağız. Aile Sigortası kapsamında aile maaşı bağlanan ailelere ayrıca aylık 25 TL su desteği, aylık 50 TL elektrik desteği, kış aylarında aylık 100 TL ısınma desteği vereceğiz. Aile maaşının vergiden istisna olmasını, hiçbir şart altında haczedilememesini ve el konulamamasını sağlayacağız” ifadeleri kullanılıyor.

TOPLUMSAL BARIŞ

‘Toplumsal barış’ başlığı altında ise “Ayrımcılık ve şüphe bitecek, yurttaşlar birbirine güvenecek, Memlekete demokrasi gelecek.”, göç tersine dönecek, köyler yeniden şenlenecek. Nevruz resmi tatil ilan edilecek” vaatleri sıralanıyor. Bildirgede, ‘Toplumsal barış ve Kürt sorunu’ başlığı altında, sorunun barışçı bir yönde, kalıcı ve nihai biçimde çözülmesine yönelik yapılacaklar da yer aldı. Devlet yönetiminin her aşamasında, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığı ortak paydası esas alınarak kültür, inanç, dil, kimlik, siyasi görüş, cinsiyet, cinsel yönelim ve yaşam tarzlarına göre ayrım yapılmasına asla izin verilmeyeceği vurgulanan bildirgede, Kürt sorununun TBMM’de tüm siyasi partilerin katılımıyla, samimi ve şeffaf bir biçimde, toplumsal uzlaşıyla çözüleceğinin altı çiziliyor.

Zorunlu göçe tabi tutulan vatandaşların evlerine geri dönmesinin sağlanacağı ifade edilen bildirgede, Romanlara haklarının verilmesi, cemevlerine ibadethane statüsü kazandırılması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yeniden yapılandırılması, Lozan Antlaşması’ndan kaynaklanan haklar çerçevesinde azınlık vakıflarının karşılaştığı sorunların çözüleceği belirtiliyor.

15-25 yaş arası öğrenci veya işsiz gençlere ‘Genç Kart’ sözü verilen bildirgede, bu kart sahiplerine aylık ücretsiz 2 GB internet, tren biletinde yüzde 50 indirim, 4 yılda bir ÖTV ödemeden telefon alma hakkı sağlanacağı vurgulanıyor.

Bildirgede, üniversite öğrencilerine 19 Mayıs ve 29 Ekim’lerde 500’er lira olmak üzere yıllık bin lira ‘Gençlik Bursu’ verileceği belirtilen bildirgede, emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye sözü de tekrarlanıyor. CHP bildirgesinde, İnsan Kaynakları, Kadın ve Esnaf Bakanlıkları kurulması gerektiğin dikkat çekiliyor.

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)