Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleşecek etkinlik kapsamında; 3. Helal Expo – 2017 Fuarı ve 5. İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Zirvesi birlikte yapılıyor. Dünyada toplam 4 trilyon dolara yakın bir helal pazarı var. Bunun 1,5 trilyon dolarını İslami finansal aktiviteler, 860 milyar dolarını helal gıda, 250 milyar dolarını İslami turizm, 390 milyar dolarını ise İslami tekstil, helal kimya, ilaç ve kozmetik oluşturuyor. Dünyada helal gıda sektörü o kadar hızlı bir büyüme gösteriyor ki, sadece İslam ülkeleri değil; Çin, ABD ve AB ülkelerinde de firmalar, şimdiden helal sertifika almak için adeta birbirleriyle yarış ediyor. Dünyada yaklaşık 2 milyar kişiye ulaşan helal gıda sektörü, Türkiye’de de giderek büyüyor.

Türkiye’nin bulunduğu konum, yalnızca İslam dünyası açısından değil; ABD, Avrupa, Ortadoğu, Uzak Asya ve Rusya için de büyük önem taşıyor. Bugün Türkiye, bu pazardan yüzde beş gibi bir pay alırken; İstanbul’da bu ay yapılan organizasyonla, Türkiye’nin bu alanda bir merkez olması ve pazar payını daha da yükseltmesi hedefleniyor.

Yasa tasarısı hazır

İstanbul, helal sektörünün en büyük etkinliğine hazırlanırken, Helal Akreditasyon Kurumu’nun (HAK) kuruluşuna ilişkin yasa tasarısı da ekim ayı başında TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Meclis Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülmesi beklenen tasarıya göre HAK, Türkiye’de helal akreditasyon alanında tek yetkili kuruluş olacak, bu alanda kıstas ve tedbirleri de belirleyecek. Tasarıya göre kurum, Türkiye ve yurtdışında helal uygunluk değerlendirmesi yapan kuruluşları akredite ederek, bu kuruluşların düzenledikleri helal belgelerine güven duyulmasını sağlayacak. HAK tarafından akredite edilen kuruluşların, ulusal ve uluslararası standartlara göre faaliyette bulunması ve düzenledikleri helal belgelerinin uluslararası alanda kabulü gerçekleştirilecek. HAK, Türkiye’yi, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) gibi uluslararası platformlarda da temsil edecek.

Gayrimüslimler de helal ürün istiyor

İslami şartlara uygun üretilen helal ürünlerin sağlık ve hijyen açısından fark yaratması, Müslüman olmayan tüketicilerin de bu ürünlere yönelmesini sağlıyor. Bu durum da helal ürün pazarını her geçen gün büyütüyor. Helal sertifikalı ürünlerde Malezya ve Endonezya ilk sıralarda yer alırken; Avustralya, Yeni Zelanda ve Brezilya ise helal sertifikalı et konusunda iddialı. Bugün helal gıda ticareti, dünya pazarında yüzde 15’lik bir paya sahip. Önümüzdeki dönemde ise bu pazar payının, yıllık yüzde 5-10 artırılması hedefleniyor.

Yurtdışında ofis

Tasarıya göre HAK, danışma ve yönetim kurulu ile genel sekreterlik olmak üzere üç yönetim organından oluşacak. Kurum başkan ve yönetim kurulu üyeleri, Ekonomi Bakanı’nın teklifi üzerine Başbakan tarafından atanacak. Tasarının gerekçesinde, dünyadaki 1,8 milyar Müslüman nüfusun helal ürün talebinin giderek arttığı belirtilirken; helal kavramının artık sadece gıdayla sınırlı olmadığı, tekstil, eczacılık, kozmetik ve hizmetler sektörlerinde de geçerli olduğuna dikkat çekildi.

Türkiye sektörün öncüsü olabilir

İstanbul’daki organizasyona imza atan Discover Events, üçüncü defa Dünya Helal Zirvesi’ni düzenliyor. Bu alanda uluslararası deneyime sahip kuruluş, dünyadaki helal sektörüne Türkiye’de farkındalık oluşturmada öncü oldu. Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı himayesinde ‘World Halal Summit’ projesini oluşturan Discover Events, bu yıl da helal gıda, İslami turizm, İslami finans, helal tıp, kimya ve kozmetik, İslami tekstil konularında konferanslar düzenliyor. Geçen yıl 3 bin olan yabancı katılımcı sayısının bu sene 7 bin 500 olması bekleniyor. 5. İslam İş Birliği Teşkilatı Zirvesi de eşzamanlı gerçekleşeceğinden, 57 üye ülkenin üst düzey katılımı söz konusu. Toplam ziyaretçi sayının ise 30 bini bulması öngörülüyor. Fuarı gezecek yabancı satın alma heyetleri, Türk firmalarla önemli işbirliklerine imza atacak. Dünya Helal Zirvesi bütün İslam ülkelerinin ve yoğun Müslüman nüfusa sahip gayrimüslim ülkelerin, helal ürün ve hizmetlere karşı olan gereksinimlerini karşılayacak güvenilir bir platform olabilmeyi hedefliyor. İslam ülkelerinden bilirkişiler bir araya gelerek, tüm dünya tarafından kabul görecek helal belgelendirme standartlarının oluşumuna katkıda bulunacak. İstanbul’daki fuar bu açıdan, helal üretim ve tüketim yapan tüm ülkeler için çekici ve cazip bir platform haline gelecek.


Türkiye helal akreditasyon üssü olacak

DISCOVER EVENTS YÖNETİM KURULU BAŞKANI YUNUS ETE.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, 23-25 Kasım’da İstanbul’da gerçekleşecek Dünya Helal Fuarı’nı (World Halal Summit) organize eden Discover Events Asel Group Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, bu alandaki deneyimlerini ve İstanbul’daki dev organizasyonun detaylarını Türkiye’de İktidar Dergisi okurlarıyla paylaştı.


Bu yıl üçüncü defa Dünya Helal Zirvesi’ni düzenleyeceklerini belirten Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, helal ürün ticaretinin dünyada her yıl genişleyen çapı ve Türkiye’nin bu alandaki potansiyeliyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.  Yunus Ete’nin helal ürün pazarıyla ilgili hareket noktasını da Türkiye’nin potansiyeli oluşturuyor.

Fuarcılığın tecrübeli ismi

Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Ete, fuarcılık alanında tecrübeli bir isim. ABD’de başladığı bu işi bugün uluslararası platformlarda sürdüren Ete, Discover Events’in çalışmaları ve deneyimleriyle ilgili şunları söyledi: “Discover Events Asel Group Şirketi bünyesinde hizmet veren yeni markalarımızla 2013 yılı itibarıyla fuar ve etkinlik düzenleme belgemizi resmi olarak almamızın ardından, Discover Events’i hayata geçirdik. Sektöre çok hızlı giren markamız, irili ufaklı birçok etkinliğe imza attı.

2015 yılı da dahil son üç yıldır, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde organizasyonlar gerçekleştiriyoruz.

Tümexpo Genel Ticaret Fuarı, Allintech Tüm İnovasyon Teknolojileri Fuarı ve Dünya Helal Zirvesi & Helal Expo gibi birçok çalışmamız var. Markamızın şimdiki hedefi ise gelecek 10 yılda dünyanın stratejik bölgelerinde Türkiye’nin gelişimine, tanıtımına ve ticaretine katkı sağlayacak organizasyonlara imza atmak olacak.”

Helal konusunda ortak platform

Yunus Ete, Helal Expo kapsamında Cumhurbaşkanlığı ile ortak çalışmaları için şunları söyledi:

“Helal konusu bizim için gerçekten çok önemli. Bu organizasyondan birkaç yıl öncesinde, dünyadaki helal ticareti oldukça ilgimi çekmişti. Araştırdığımda, çok ciddi bir paydaya hizmet verdiğini fark ettim. Türkiye ise bu paydanın çok büyük bir kısmını dolduruyor.

Uluslararası düzenlenen helal organizasyonlarını detaylıca inceledim ve bu konuya farkındalık kazandırabilmek, helal ticaretine katkıda bulunabilmek için ‘Word Halal Summit’ projesini oluşturduk. Zaten bu konuda açıkların farkında olan Sayın Cumhurbaşkanımız da organizasyonu değerli himayelerine olarak gücümüze güç kattı.

Biz Müslümanların fıkhî boyutta helale verdiğimiz önem malumunuz. Bir de bu işin ülkelerin gelirlerine önemli katkı sağlayabilecek ticari boyutu var. Oldukça hassas olan helal konusunu fıkhî ve akademik boyutta incelemek, tartışmak, çözümler geliştirmek için bu tarz bir organizasyona ihtiyaç vardı.

Türkiye’nin stratejik konumu gereği bu konuda en doğru merkez olacağını düşünerek bu projeyi oluşturduk. Ayrıca bu sene İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı’nı birlikte düzenleyerek, OIC üyesi ülkelerde helal ticareti yapan firmalarımıza ev sahipliği yapıyor olacağız.”

HELAL EXPO, ÜÇ YILDIR CUHMURBAŞKANLIĞI’NIN HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR.

Dünyadan geniş katılım

Zirvenin katılımcı listesi çok zengin. Ete katılımcılarla ilgili şu bilgileri veriyor:

“2016 yılında World Halal Summit içerisinde düzenlenen eşzamanlı konferanslarda tüm dünyadan 80’i aşkın üst düzey konuşmacı sunum yaptı. Bu yıl yine helal gıda, İslami turizm, İslami finans, helal tıp-kimya ve kozmetik, İslami tekstil konularında konferanslarımız olacak. Üç bine yakın yabancı ziyaretçi organizasyonumuza katıldı. Bu sayının 23-25 Kasım’da yapılacak organizasyonumuzda 7 bin 500 civarında olacağını tahmin ediyoruz.

İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) Helal Expo Fuarı da eşzamanlı gerçekleşeceğinden, 57 üye ülkenin katılımı söz konusu. Ayrıca Avrupa ülkelerinden de katılımcılarımız olacak. Ziyaretçi olarak da 30 bin ziyaretçinin katılımı söz konusu.”

Gittikçe büyüyen bir pazar

Peki, dünya helal gıda pazarının büyüklüğü ne kadar? Yunus Ete’nin bu konuda verdiği bilgiler, helal ürün rekabetinin boyutlarını gözler önüne seriyor:

“Dünyada toplam 4 trilyon dolara yakın bir helal ekosistemi mevcut. Bunun 1,5 trilyon doları İslami finansal aktiviteler olup, 860 milyar doları helal gıda, 250 milyar doları İslami turizm, kalan 390 milyar doları ise İslami tekstil, helal kimya, ilaç ve kozmetik oluşturuyor.

Helal gıda sektörü o kadar hızlı bir büyüme gösteriyor ki, sadece İslam ülkeleri değil Çin, ABD, AB ülkelerinde de firmalar, şimdiden sertifika almak için adeta birbirleriyle yarış edecek seviyeye geldiler. Uzmanların ifadesine göre, dünyada yaklaşık 2 milyar kişiye ulaşan helal gıda sektörü Türkiye’de giderek büyüyor.

Türkiye’nin kıtalar arasında ticareti yönlendirici konumu yalnızca İslam açısından değil; Amerika, Avrupa, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Rusya açısından da ön plana çıkıyor. Aynı zamanda İslami koşullara uygun olarak üretilen helal ürünlerin sağlık için de uygun olması gerekiyor.

Helal gıda ticaretinde dünya pazarında helal sertifikalı ürünlerin yüzde 15 paya sahip olduğu görülüyor. Önümüzdeki beş yılda pazar payının yıllık yüzde beş -10 artırılması hedefleniyor.”

HELAL EXPO 2016

Sertifikalar Müslümanlardan

Yunus Ete helal ürün akreditasyonunun İslam ülkelerinin koordinasyonunda Müslümanlar tarafından yapılmasının üzerinde önemle duruyor: “Dünya Helal Zirvesi ile birlikte 5. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı da düzenlenecek. Bu fuar 57 OIC üye ülkesi ve Avrupa ülkelerini, Türkiye’de helal sertifikalı ürün ticareti yapan yerli firmalar ile bir araya getirecek. Fuarı gezecek yabancı satın alma heyetlerinin önemli ticari işbirlikleri yapacağı kanaatindeyiz. Burada bizim üzerinde durduğumuz en önemli konu, helal ürün sertifikalarının tamamen Müslümanlar tarafından verilmesi.”

Helal tüketim yelpazesi çok geniş

Dünyada helal ürünler denince akla sadece gıda ve kozmetik gelmemeli. Bu konsept pek çok hizmet ve tüketim alanında öne çıkmaya başladı. Turizm de helal tüketim açısından dikkat çekici bir pazar.

Türkiye’nin de şüphesiz bu alanda büyük potansiyeli var. Yunus Ete şunları söylüyor: “Dünya Turizm Örgütü (WTO) ve Dünya Bankası’nın tespitlerine göre; turizm sektörü son 10 yılda üç kat büyümüş olup, gelecek 20 yıl içerisinde ise dünyanın en büyük endüstrisi haline gelmesi bekleniyor. Dünyadaki bu ciddi beklentilere paralel olarak ülkemizde 2023 yılında, 63 milyon turist, 86 milyar dolar dış turizm geliri ve turist başına yaklaşık 1350 dolar harcamaya ulaşılması öngörülüyor. Turistlerin seyahat etmek amacı ile gittikleri ülke veya bölgelerde gereksinimlerini karşılamak amacı ile yaptıkları harcamalar, söz konusu yerin ekonomik gelirinin artmasını sağlayacak.

Müslüman seyahat pazarının değeri ise 2014 yılında 145 milyar dolara ulaşmıştı. Dolaşım sağlayan 117 milyon Müslüman turist, tüm seyahat ekonomisinin yüzde 10’unu oluşturuyor. 2020 yılı itibarıyla 168 milyon Müslüman turistin dolaşım sağlaması bekleniyor. ‘İslami Yaşam Tarzına Uygun Turizm Pazarı 2012’ başlıklı araştırmaya göre, uluslararası turizm pazarı son dönemde yıllık ortalama yüzde 3,8 büyürken, İslami turizm pazarı yüzde 4,8 büyüme kaydetti. Araştırmada, İslami turizm pazarının büyüme hızının, 2020 yılına kadar devam eden sürede uluslararası seyahat endüstrisine göre daha hızlı büyümeye devam edeceği öngörülüyor. Tatil ve seyahat sektöründe dini duyarlılıkları gözeten helal turizme ilgi artıyor. Dünyada helal tatil hizmeti veren tesis sayısı 350 civarındayken, bunun 160’ı Türkiye’de. Söz konusu turizmin yıllık parasal büyüklüğünün beş yıl içinde 200 milyar dolara ulaşacağı ifade ediliyor. Uzmanlara göre Türkiye, dünyada yaygınlaşan helal turizm potansiyelini kullanırsa, 2023 hedefindeki 50 milyar dolarlık turizm gelirine rahatlıkla ulaşıp, bu gelirin yüzde 30’unu helal turizmden kazanabilecek.”

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)