2018’DE TÜRK SPORUNDAN BEKLENTİLER

Posted on Ocak 06, 2018, 6:08 pm
FavoriteLoadingBeğen 14 mins

AKİF ÜSTÜNDAĞ
Voleybol Federasyonu Başkanı
Japonya’da A Bayan milli takımımız dünya şampiyonasına katılacak. Orada hedefimiz kürsü.

Voleybol adına iyi bir seneydi

2017 bizim için çok iyi geçti çünkü U-23’lerde dünya şampiyonu olduk. Bayan milli takımımız Avrupa 3’üncüsü oldu. U-16 Milli takımımız Avrupa 3’üncüsü oldu. Kulüpler bazında dünya ve Avrupa şampiyonu bizim ülkemizden çıktı. Bundan daha büyük bir başarı olamaz. O açıdan voleybol için mükemmel bir yıl geçti diyebiliriz. 2018’de daha iyi olması için gayret sarf edeceğiz.

Yeni yılda Japonya’da A bayan milli takımımızın dünya şampiyonası var, orada hedefimiz kürsü. Kulüpler bazında da 3 erkek, 3 bayan takımımız Şampiyonlar Ligi’nde mücadele ediyor; Challenge, CEV Kupası’nda 6 takımımız var. Bu da 12 takımlı ligin 6 takımı yani yüzde 50’si demek. Takımlarımız şu anda çok iyi gidiyor. 2018’e bu başarıyı taşıyacağız öyle gözüküyor.

Her takımımız final oynayacak kaliteye sahip. 2017’de de başarılı sonuçlar almışlardı, 2018’de de başarılı sonuçlara imza atacaklarından şüphem yok. Umarım 2018’de kulüpler bazında daha fazla madalya kazanırız. Altyapılara gelince, altyapıya çok önem veriyoruz. Bunu da her fırsatta dile getiriyoruz.

Altyapılarımızda derece elde etmek önemli tabii ama daha önemlisi bu takımlardan A takımlarımıza oyuncu çıkarabilmek. Bununla ilgili projelerimiz de var ve bu projeleri uygulamaya devam edeceğiz.

 

EYÜP GÖZGEÇ
Boks Federasyonu Başkanı
2018’de atacağımız adımlar bizi 2020 hedefine taşıyacak.

Türk boksunu dünyada temsil ettik

Geride bıraktığımız yıl yıldızlar, gençler, büyükler kategorisinde çok sayıda uluslararası organizasyondan madalyalarla döndük. Hem kadınlarda hem erkeklerde yılı onlarca madalya ile tamamlamanın haklı onuru içerisindeyiz.

Sadece kazandığımız başarılarla değil, ülkemizde ev sahipliği yaptığımız organizasyonlarla da Türk boksunu uluslararası arenada en iyi şekilde temsil ettik.

Sadece madalya kazanmaktan ziyade vatanını, milletini, devletini seven ve temiz başarılar kazanan ahlaklı sporcular yetiştirebilmek de bizim açımızdan önemli. Bu açıdan geldiğimiz nokta da bizler için onur verici.

Önümüzde çok çetin geçecek bir 2018 bizi bekliyor. Çetin geçecek çünkü 2020 yılında Tokyo’da düzenlenecek olimpiyatlar öncesinde aslında en kritik yıl bu yıl olacak. 2018’de atacağımız her adım bizleri 2020’de hedeflerimize bir adım daha yaklaştırsın istiyoruz. Bu kapsamda da önümüzdeki dönemi 2020’de gelecek madalyalar için en önemli basamaklardan biri olarak görüyoruz.

İnşallah hedeflerimize ulaşabileceğimiz bir yıl olur. Bunu sadece Boks Federasyonu adına değil, ülkemizin tüm spor camiası adına temenni ediyorum. Ayrıca, tüm vatandaşlarımıza sıhhatli, sağlıklı, mutlu ve huzur dolu bir yıl diliyorum.

 

MUSA AYDIN
Güreş Federasyonu Başkanı
2018 yılı 2020
Olimpiyatları için
yükselme tahtası olacak.

 

Güreşte rekorlara imza attık

Takımımız 2017’de ivme yakaladı. “Başardıklarımız başaracaklarımızın teminatıdır” diyebilirim. Son olarak U-23 Dünya Şampiyonası’nı geride bıraktık.

Polonya’daki şampiyonaya çok iyi bir şekilde hazırlanmıştık sporcularımız ellerinden geleni yaptılar ve toplam 8 madalya kazandılar. Bu takımdan birçok sporcu bizlere olimpiyatlarda madalya kazandıracak kapasitede olduklarını da gösterdi.

Biz çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. 2017 yılını rekorlarla kapattık.

Avrupa Şampiyonası’nda 68, Dünya Şampiyonası’nda 55 yıl aradan sonra madalya rekoru kırdık. Asıl hedefimiz elbette ki 2020 Tokyo Olimpiyatları’na 2016 Olimpiyatları’nda Türkiye tüm branşlarda toplam 8 madalya kazandı. Ve madalyaların 5’i güreşten geldi. Bu da Türk güreşinin ne denli ilerlediğini ortaya koydu.

Olimpiyatlar biter bitmez 2020 Tokyo olimpiyatlarına hazırlıklarımız başladı. Bu yıl katıldığımız şampiyonalarda 433 madalya kazandık. Kırılması güç rekorları kırdık. Bu durum bizim gözümüzü korkutuyor mu, elbette hayır. Bizleri daha da şevkle çalışmaya itiyor.

2020 Olimpiyatları’na tüm sıkletlerde katılmak istiyoruz. Ardından da Tokyo’dan zirvede dönmek.

 

TAMER TAŞPINAR
Halter Federasyonu Başkanı
2017’de bugüne kadar ulaşamadığımız madalyalara ulaştık.

 

2017 madalya yılı oldu

Halterde 2017 yılında madalya olarak ulaşamadığımız madalyalara ulaştık. Yıldızlar ve gençler dünya şampiyonalarında madalya alamazdık şimdi altın, gümüş, bronz madalya alıyoruz. Hiçbir şampiyonadan madalyasız dönmüyoruz, eskiden böyle değildi. Ama üzücü bir haber, dokuz yıl önce işlenmişdoping olayından ötürü ceza aldık. Tam madalyalarımızı görev aldığımız dönemden itibaren ikiye katlamışken, dokuz yıl öncesinin cezasını çekiyoruz.

Ama kamplarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Bu bir yılın olumsuzluklarını ortadan kaldırmaya çalışacağız. 12 yıl aradan sonra olimpiyatlarda madalya almış bir federasyonuz.

Diğer bir konu, biliyorsunuz dünyanın en iyi haltercisi üç olimpiyat, yedi dünya, altı Avrupa şampiyonluğu olan Naim Süleymanoğlu’nu kaybettik. Büyük üzüntü yaşadık.

Sonuç olarak başarılı bir yıl geçirdik ama dediğim gibi, dokuz yıl önce dopingli çıkan üç sporcumuzun cezasının bu yıl verilmesi bizi çok üzdü.

Bu sıkıntıyı atlatıp önümüzdeki olimpiyatlara yönelik çalışmalarımızı devam ettireceğiz. 18 Ekim 2017’de başladı cezamız, 18 Ekim 2018’de bitecek. Şöyle bir umudumuz var, Türkiye’de bu süreçte herhangi bir doping vakasına rastlanmaz, bize ileri sürdükleri şartları yerine getirebilirsek cezamızda indirim alabiliriz. Tabii bu bir umut. Dört ay indirim yapma imkânları var. Bir umula bunu bekliyoruz.

Bunun dışında 32 ilde bu spor yapılıyordu, 52 ile çıkardık. Bütün salonlarımızın yüzde 80’ine yeni malzeme verdik ve antrenman yapılan salonlarımızı iyileştirdik.

Avrupa şampiyonu Ampute Futbol Milli takımımız Beştepe’de.

2018 için beklentimiz tabii ki olimpiyat. Olimpiyat için de kota seçmeleri var. Dünya ve Avrupa şampiyonaları var. Orada aldığınız puana göre olimpiyata kaç sporcuyla katılacağınız tespit ediliyor.İşte hedefimiz Avrupa ve dünya şampiyonları çıkarmak ve kota yarışmalarında puanlar toplamak. Cezamız kota yarışmalarında bitmiş oluyor.

Amacımız, 2018’de alabildiğimiz en yüksek kotayı alarak olimpiyatlarda ülkemizi daha fazla sporcuyla temsil etmek.

2017 Türk eskrimi açısından mükemmel bir yıl oldu. Kolay değil. Geride kalan 94 yıllık bir Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu özlemi vardı. Bu iki özlemin de 2017 yılında son bulması müthiş bir mutluluk.

Özellikle Avrupa Şampiyonluğu’nun hem bireysel kategoride hem de takım kategorisinde elde edilmiş olması sevincimizi daha da artırdı.

2007 yılından beri içinde olduğum, son 3 yıldır da başkanlığını yaptığım yönetim kurulumuz, ciddi bir özveriyle Türk eskrimini bu günlere getirdi.

 

PROF. DR. MURAT ATALI
Eskrim Federasyonu Başkanı
Eskrimde dünya şampiyonluğuyla 94 yıllık özlemi dindirdik.

Eskrimde ilklere imza atıldı

5’er yıllık iki ayrı eylem planıyla ortaya koyduğumuz gelecek projeksiyonu sayesinde, 2007-2012 dönemini eskrimi ülke çapında yaygınlaştırmaya ve iyi sporcuları bulabileceğimiz potansiyeli oluşturmaya ayırdık.

Ortaya çıkan sporcu potansiyeliyle de 2012-2017 döneminde 1 Dünya Şampiyonluğu, 2 Avrupa Şampiyonluğu elde ettik. Avrupa Şampiyonaları’nda 4, Akdeniz Şampiyonası’nda 1 bronz, Universiade’de 1 gümüş, 1 bronz madalya kazandık.

Tarihimizde ilk kez bir sporcumuzun elemeleri geçerek Olimpiyat Oyunları’na katılmasını sağladık. Türkeskriminin başarı çıtasını yükselttik ve bu, madalyalardan daha değerli. Bu bir bayrak yarışı. Nasıl bizler, bayrağı aldığımız yerden daha ileri taşıdıysak, bizden sonra gelen arkadaşlarımız da bizden daha başarılı olmak zorunda.

Artık Türk eskriminde çok ciddi bir sporcu altyapısı, kaliteli bir eğitim anlayışı ve profesyonel bir yönetim modeli var. 10 yıllık emekle Türk eskrimini getirdiğimiz bu nokta bizim gururumuzdur.

2018 yılında hem Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE) hem de Avrupa Eskrim Konfederasyonu (EFC) bünyesinde çok önemli organizasyonlar var. Elbette ki, en büyük hedefimiz 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na katılmak.

Bu kapsamda, sporcularımızın üst düzey uluslararası organizasyonlarda elde edecekleri dereceleri çok önemsiyoruz.

2018 yılında tüm kategorilerde Avrupa ve dünya şampiyonaları, dünya kupaları, grand prix’ler bizim açımızdan büyük önem arz ediyor.

Bu yıl yakaladığımız başarıyı tekrarlamak, hatta daha da yukarılara taşımak istiyoruz. Sporcularımız ve teknik ekibimiz bu hedef doğrultusunda ciddiyetle çalışıyor.

 

FATİH ÇİNTİMAR
Atletizm Federasyonu Başkanı
Hedefimizde 2018’de gerçekleştirilecek Akdeniz Oyunları var.

Atletizm çıtasını yükselttik

2017’de atletizmde 25 tane uluslararası yarışmaya katıldık ve her yarışmadan madalya ile döndük. Cumhuriyet tarihi boyunca alınan uluslararası madalyaların yaklaşık yüzde 40’ına yakını 2016-2017 sezonunda alınmış.

Bu sezon dünya şampiyonlukları, Avrupa şampiyonlukları ve dünya kros 3’üncülüğü, Avrupa kros şampiyonluğu ve ikinciliği yine bunlarla birlikte yıldızlarda 100 metre dünya şampiyonluğu, büyüklerde 100 metre dünya şampiyonluğu, yürüyüş şampiyonasında Avrupa ikinciliği ve üçüncülüğü elde edildi. 2018’de en önemli hedefimiz Akdeniz Oyunları. Sonra Berlin’de yapılacak Avrupa Pist Şampiyonası.

 

Halterde rekorlarıyla göğsümüzü kabartan dünya şampiyonu sporcumuz Naim Süleymanoğlu 2017’de aramızdan ayrıldı.

FavoriteLoadingBeğen

Leave a Reply

  • (not be published)